Таг:, , , , ,

Ретки случаи на деца заболени од коронавирусот: Симптомите се најчесто лесни

Децата заболени од коронавирус најчесто не развиваат симптоми кои најчесто се забележани...

Светската здравствена организација сподели уште еден нов симптом на коронавирусот

Освен познатите индикатори на оваа болест, се појави уште еден Класичните симптоми на Covid-19...

Како да ја разликувате кашлицата која е симптом на корона вирусот од онаа „обичната“?

Светската здравствена организација сподели како да ја разликувате „обичната“ кашлица од...

Лекарите предупредуваат на нови симптоми на корона вирусот – Се разликува само по едно нешто досега!

Кинеските стручњаци предупредуваат на новооткриени симптоми на COVID-19, вклучувајќи дијареа,...

Самопреглед во домашни услови – Брзи тестови да проверите каква ви е здравствената состојба

Овие 6 брзи тестови ќе ви дадат увид на вашата здравствена состојба Поради новонастанатата...

Како до правилна домашна само-изолација? Совети кои треба да ги знае секој од нас!

Останете дома, освен во случај на итност. Доколку имате можност, работете од дома. Одделете...

Том Хенкс и сопругата позитивни на коронавирус: Ги следиме сите протоколи за лекување

На неговиот Инстаграм профил, актерот Том Хенкс ја извести пошироката јавност дека тој и...

Исповеди на луѓе кои го преживеале корона вирусот: „Започнува со главоболка и треска а потоа..“

„Температурата нон-стоп варираше. Еднаш имав 38,5 потоа 37,2 а веќе следното утро имав 39“ – се...

Сок од моркови: Освежителен пијалок кој ја ублажува киселината во желудникот

Сокот од морков е одлично природно средство за чистење на организмот од штетни материи и...

Овој недостаток на витамин предизвикува пореметување на хормоните: Еве како да спречите болест на тироидната жлезда

Недостаток на овој витамин може да биде активатор на заболување на тироидната жлезда!...

Седум импресивни придобивки од кајсијата за здравјето и убавината

Вкусно и убаво, ова овошје е полно со хранливи материи и антиоксиданти. Денес ви ги откриваме...

Дали сте алергични на убодот од комарец?

Комарците се синоним на летото. Додека на многумина само им пречат, некои луѓе имаат...

Светски ден за борба против Мултиплекс склероза

Мултиплекс склероза или скратено МС е хронично воспалително заболување на централниот...

Како да ги препознате симптомите поврзани со нарушувањата на тироидната жлезда кај новороденче: ВРОДЕН ХИПОТИРОИДИЗАМ

Вроден хипотироидизам е болест која се карактеризира со нарушување на функцијата на...

Гравесова болест и тироидна гуша: Како да ги препознате симптомите поврзани со нарушувањата на тироидната жлезда?

Во претходниот текст се осврнавме на хипертироидизам и хипотироидизам, а денеска ви...

Како да ги препознате симптомите поврзани со нарушувањата на тироидната жлезда: Хипертироидизам и хипотироидизам

Нарушувањата на тироидната жлезда имаат многу лица. Секоја состојба е поврзана со различни...

Сезоната на алергии во полн ек!

Се повеќе луѓе се чувствителни на алергените од природата, а посебно се загрозени постарите...

Пливањето совршен избор при стрес и депресија

Секоја физичка активност, како што е веќе познато – помага во зачувување и унапредување...

Консумирањето на алкохол може да предизвика паничен напад?

Кога телото го метаболизира алкохолот, нивото на шеќер во крвта паѓа. Анксиозност,...

Со ловоров лист во борба против грипот и бронхитисот

Ловоровиот лист на сите им е многу добро познат. Тој се користи како зачин во многу јадења...