Таг:, , ,

Поради што жените не спијат толку добро како мажите

Дали ноќе се превртувате во креветот затоа што не можете да заспиете? Навечер сте долго...

Чаша вино пред спиење: Истражувањето открива како алкохолот влијае на спиењето

Многу пати сме слушнале дека чаша вино пред спиење е добра идеја, а сега ви откриваме дали е...

Напиток што треба да го пиете пред спиење: Рецепт за чај од банана и цимет

Ќе спиете безгрижно, без да се разбудите – еве како да направите чај од банана и цимет!...

Спиењето на стомакот е…

… толку удобно, но според експертите, ова е исто така најлошата положба за спиење....

7 начини како да ја зачувате добрата меморија

Веќе при првите знаци на губење на меморијата, колку и да се краткотрајни, многу е важно да го...

ИЗГАСЕТЕ ГО ТЕЛЕВИЗОРОТ И ОСТАВЕТЕ ГО ВАШИОТ ТЕЛЕФОН: Оваа активност пред спиење го намалува стресот и ви овозможува мирен сон

Практично, но исто така и многу здраво. Читањето пред спиење е традиција и навика што ја...

Намирници кои никако не смеете да ги консумирате пред спиење

Откријте што е корисно да се јаде во доцните ноќни часови, а што никако не смеете да...

Домашен чај за слабеење: Испијте 1 чаша пред спиење и намалете ги масните наслаги

Овој домашен чај за слабеење го регулира апетитот, ги елиминира токсините и вишокот на...

Ова овошје ставете го во чаша млеко: Рецепт за најмоќниот пијалок против несоница

Како да заспиете побрзо и да имате мирен сон – комбинацијата на овие две намирници е...

Не спиете доволно: Научниците велат дека оваа храна е причина за нарушување на спиењето!

Научниците ја пронајдоа врската помеѓу нездравата храна и лошиот сон Луѓето кои имаат лош...

Не спиете доволно? – Оваа храна е најчест причинител на пореметувањето на спиењето

Научниците пронајдоа врска помеѓу нездравата храна и лошиот сон Личностите кои имаат лош...

Борба против несоницата – овие СИМФОНИИ го подобруваат сонот

Овие мелодии им помогнале на учесниците во истражувањето побрзо да заспијат Докажано е дека...

Подочниците не ги предизвикува само несоницата: еве која состојба во организмот предизвикува појава на темни подочници

Зошто настануваат подочниците – недостаток на сон не е единствената причина! Дали ви се...

Научниците предупредуваат: Еве што ни се случува во организмот кога спиеме 8 часа дневно

Долготрајниот сон го подобрува нашето здравје затоа што спиењето има ефект во намалување на...

На жените им е потребен повеќе сон отколку на мажите бидејќи повеќе го користат мозокот

Резултатите од истражувањата во кои учествувале 210 мажи и жени покажале дека на жените им е...

Симфонии од Моцарт за подобар сон: Со овие симфонии ќе ја победите несоницата, тврдат научниците!

Овие симфонии им помогнаа на сите учесници во истражувањето да заспијат многу побргу.. Веќе...

Што треба да направите ако лошо спиете

Едноставни препораки за добар одмор од терапевт. Без апчиња! Може многу да се зборува за...

Спиењето во ладна соба е добро за вашето здравје

Оние кои претпочитаат да спијат во ладни спални соби, дефинитивно имаат огромни придобивки....

За мирен и квалитетен сон: Овие намирници ја победуваат несоницата

Стресниот начин на живот може да доведе до проблеми на нервниот систем и испрекинат сон, но...

„CALM“ – апликација која го менува во животот: Ослободете се од стресот, анксиозноста и несоницата

Стартувањето во Силицијумска долина достигна неверојатна вредност по објавувањето на Insight...