Таг:, , , , , , ,

Ресторан во Тетово нуди бесплатна храна за ученици и студенти со финансиски проблеми

Иако сѐ почесто имаме можност да читаме за локалите низ светот кои се грижат луѓето со...

Мирисот на кафето поволно влијае на мозокот. Дознајте зошто!

Во истражувањето кое го спровеле научниците од Технолошкиот институт Stivens во Њу Џерси,...

Бродот на среќата беше домаќин на вистинска пиратска забава на Сеавус Едукативниот Центар

Минатиот петок, на 30 ноември на Бродот на среќата се одржа доделувањето на дипломи на...

Центар за развој на кариера, Колеги & Колешки, заедница за сите Нас!

Неколку скалила погоре за градење на кариера. Идеја која ќе прерасне во едно поинакво...

#365среќа Крсто Златков и Ирина Тошева: „Студентите од Академиите за Визуелни Уметности и Моден Дизајн на пракси во познати компании“

Уметност е секое креативно дело создадено од човекот, таа ја покажува неговата...

Што се случува кога ќе им дозволите на студентите да носат што сакаат на диполомирањето?

Церемониите по повод дипломирањето на студентите секаде во светот се различно, но тоа...

Нов отворен натпревар за студенти – помогнете и на локална компанија да се пробие на светскиот пазар

Како би можеле да ја понудиме, развиеме и прошириме услугата на Солвео на нови пазари? Со 3...

Прочитајте како Македонскиот стартап СОЛВЕО помогна во развивање на дигитална платформа на голема Шведска компанија

Со веќе 3 успешни натпревари, 40 креативни работилници, повеќе од 70 учесници и повеќе од 15...

Вреди да се прочита: Професор со едно просто прашање им одржа животна лекција на студентите

Интернет корисник сподели свое искуство од студентските денови, кога преку едно обично...

Не ми купувај ни куќа, ни стан – дај ми доволно висока плата да можам сама да си ги купам

Не ми купувај ни куќа, ни стан – дај ми доволно висока плата да можам сама да си ги купам. • Не...

Иновативна универзитетска зграда во Сингапур без ниту еден ќош, ви се верува?

Оваа нова универзитетска зграда во Сингапур се состои од 12 конусни кули и нема ќошеви....

СТУДЕНТИ, НАТПРЕВАРУВАЈТЕ СЕ ЗА УНИКАТНО ИСКУСТВО, ВМРЕЖУВАЊЕ, СЕРТИФИКАТ И СЕКАКО НАГРАДА!

Солвео е платформа која преку натпревари, менторство и вмрежување ги поврзува студентите со...

Фото: Запознајте го најсексапилниот професор по математика од Италија

Професорот по математика од Италија, Пјетро Босели (28) стана славен ширум светот...

Овие македонски студенти ја вратија надежта за подобро утре

Игор Постолов од Струмица е млад човек кој и покрај својот инвалидитет има желба да стане...

Видео: Со оваа “наставничка” за многу брзо ќе го совладате англискиот јазик

Он-лајн предавањата, наречени “Naked Language” ветуваат дека ќе го совладате англискиот...

Студенти се соблекоа голи за добротворни цели

Студенти по ветеринарнa медицина од Универзитетот во Сиднеј се сликале голи за календар за...

Дипломирала со просек 9.5, а никој не сака да ја вработи кога ќе ја погледне нејзината лична карта

Саша е убава и средена девојка која што има 23 години. Пораснала во Нови Сад и дипломирала...

Спектакуларно видео од GoPro камера изгубена во Вселената

Пред две години, група студенти од Стенфорд универзитетот закачија GoPro камера на балон полн...

Видео: Овој професор ги учи студентите како никогаш да не изгубат на покер

Технолошкиот институт во Масачусетс (МИТ) кој е еден од најдобрите факултети за инжениери во...

Видео: Yugo 45 на соларен погон направен од Сараевски ученици!

Професорот Сабахудин Вртагиќ и магистерот Семир Шакановиќ, соработувајќи со учениците на...