Таг:, , , , ,

1-ви јули е Светски ден на смеата – предлог комичари кои се достапни на Нетфликс

Денес е светски ден на смеата. Прославете го со тоа што ќе изгледате некој/а од интересните...

22 ЈУНИ Е ДЕН НА ПОЗИТИВНИТЕ МЕДИУМИ

22 Јуни е ден на позитивните медиуми. Позитивните медиуми се оние медиуми кои зборуваат за...

Денес е Светски ден на океаните

Денес е светски ден на океаните. Иако немаме океани блиску до нашата географска положба,...

Денес е светски ден на гушкање мачиња – погледнете ги бенефициите од интеракција со мачки

Мачињата важат за едни од најобожаваните животни во светот. Тие се слатки, мили, чисти, и ни...

Светски ден на медитацијата

Кога не можете да најдете ниеден мирен момент во бурното секојдневие, време е да застанете и...

Светски ден на наводнување на цвет

Денес е светски ден на наводнување на цвет. Овој ден се прославува за да се сетиме да ги...

Денес е светски ден на хумусот – еве лесен рецепт за домашен хумус

Хумус е прекрасно, здраво и лесно јадење, особено погодно за потопло време. Хумусот е многу...

По повод Светскиот ден на сестринството, волонтер на Црвен Крст изработи несекојдневна честитка

По повод светскиот ден на сестринството, волонтер на Црвен Крст и хуманистот Zivko...

7. мај е Светскиот ден на лозинките: Кои се најпопуларните лозинки во светот?

Правилното креирање на лозинка е прв чекор во заштита од злоупотреби на интернет, а...

Утре, 8. мај го одбележуваме Светскиот Ден на Црвен крст и Црвена полумесечина

Светскиот Ден на Црвен крст и Црвена полумесечина, 8 мај, е роденден на основачот Анри Динан,...

Денес е Светскиот ден за безбедност и здравје на работа

По повод Светскиот ден за безбедност и здравје на работа, министерот за здравство Венко...

На 8. мај го прославуваме Светскиот Ден на Црвениот крст и Црвената полумесечина

Денес, по повод 8. мај, Светскиот Ден на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Црвен крст на...

6. мај, светскиот ден на хармониката ќе се одбележи и во Македонија

Светската Унија на хармоникашите одлучи 6 мај да го прогласи за светски ден на хармониката...

Денес е светски ден на планетата Земја!

Секоја година повеќе од милијарда луѓе учествуваат во одбележувањето на Денот на планетата...

Денес е светскиот ден на Нутела: За таа цел почестете се со слатко задоволство!

Денес се одбележува Светскиот ден на Нутелата, крем од лешник кој денес е еден од...

„Во ист свет живееме“: Денес е Светскиот ден на лицата со Даунов синдром

Светскиот ден на Даунов синдром, 21 март, се одбележува на глобално ниво за подигнување на...

Светот го одбележува Светскиот ден на планината

Секоја година 11 декември се слави како Светски ден на планината, ден кој за Македонија како...

Денес е Светскиот ден на здравјето и се обележува со тема „Депресија – ајде да разговараме“

Светскиот ден на здравјето се прославува на 7-ми Април за да го означи основањето на...