Таг:, , , , ,

Улично куче кое прекинало уметнички перформанс за да му помогне на „повредениот“ актер! – ВИДЕО

Додека луѓето го гледале овој уличен перформанс, едно куче го живеело. Во текот на театарски...

Театар за деца и младинци во Струмица со претставата „КАСЕТА“

На 10. септември 2020 Театар за деца и младинци ќе гостува на 28. Меѓународен фестивал на камерен...

Од утре претставите на МНТ ќе може да ги гледаме онлајн

Публиката од утре ќе има можност од своите домови да ужива во претставите на репертоарот на...

НУ „Театар комедија“ со рекордна посетеност во изминатата година

Со 46.609 посетители и 179 изведби, 2019 година е рекордна за „Театар комедија“. При целосното...

Театар, музика, филм, баскер уметност- Заврши „Звуците на културата“ во Ѓорче Петров

Со мјузиклот „Ромален“ и проекција на филмот „Господ постои, името и е Петрунија“ заврши...

Ал Пачино: Прво правило е никогаш да не се откажуваш. Второто правило е секогаш да се сеќаваш на првото!

Алфредо Џејмс Пачино е американски филмски и драмски актер, режисер и сценарист. Најпознат...

Седмиот роденден на Театар Комедија на Светскиот ден на театарот

Националната установа ,,Театар Комедија” денес, 27 март, на Светскиот ден на театарот, го...

ТЕАТАР КОМЕДИЈА – ТЕАТАР ЗА СИТЕ

Министерството за култура и НУ Театар Комедија, во соработка со Националното координативно...

Новогодишно интервју со директорот на НУ Театар Комедија Скопје: „Нека му е среќна среќата на секој!“

НЕКА МУ Е СРЕЌНА СРЕЌАТА НА СЕКОЈ! 1. Почитуван директоре, веќе една година сте на чело на...

МИНИСТЕРОТ ЗА КУЛТУРА АСАФ АДЕМИ ВО ПОСЕТА НА НУ ТЕАТАР КОМЕДИЈА СКОПЈЕ

Министерот за култура Асаф Адеми беше во посета на НУ Театар Комедија. Тој вчеравечер...

ГРОМОГЛАСЕН АПЛАУЗ ЗА ТЕАТАР КОМЕДИЈА ВО ЗАГРЕБ

Громогласни аплаузи вчеравечер одекнуваа во Казалиште Комедија Загреб за НУ Театар...

ТЕАТАР КОМЕДИЈА ЌЕ ГОСТУВА ВО ХРВАТСКА

НУ Театар Комедија во петок на 30 Ноември ќе гостува во Градско казалиште Комедија Загреб,...

Џијан Емин гостува во Франција со Дерик Меј

Џијан Емин настапува во Франција со Националниот оркестар де Лорен и Дерик Меј....

Театар Комедија ги донира средствата собрани од продажба на билетите за вечерашната претстава

Средствата собрани од продажбата на билетите од последната претстава секој месец, Театар...

Нова платформа за недвосмислена и директна подршка на младите уметници

Интервју со Вон.проф. м-р  Загорка Поп-Антоска Андовска, драматург и драмски автор, која...

Театарски фестивал „Иван се враќа дома”: Претстави кои несмеете да ги пропуштите во режија на Иван Поповски

Еден од најреномираните московски театри „Мастерскаја П. Фоменко”, од 16 до 23 септември, на...

Шест претстави на 9. „Лица без маски“ од 9-ти до 12 април

Под мотото „Остани стабилен“, од 9-ти до 12 април ќе се одржува деветтиот Итернационален...