Таг:, , , , , ,

Зошто вежбањето надвор е подобро за менталното здравје?

Попрво би се одлучиле за сала или за во парк? Психолозите веруваат дека вежбањето надвор не...

Прво добро загревање, а потоа трчање! (ВИДЕО)

Голем е ризикот да се повредите ако трчате без претходно да се загреете. Трчањето е многу...

Затегнете го задникот и нозете за 10 дена: Сѐ што треба е да се движите вака! (ВЕЖБИ)

За осум недели ќе добиете затегнато тело како кај врвните спортисти. Одењето е мајка на сите...

Кои спортови се најдобри за здрав живот и долговечност?

Се проценува дека недоволната физичка активност е одговорна за повеќе од пет милиони смртни...

4 причини зошто треба да вежбате во текот на зимата

Ова се 4 причини зошто треба да вежбате во текот на зимата. 1. Вашиот метаболизам веќе работи...

Сè што треба да знаете за трчање – совети за почетници

Еве што сé треба да знаете ако сте почетници во трчање. Прво и основно правило е дека не...

ОСЛОБОДЕТЕ ГО АВАНТУРИСТИЧКИОТ ДУХ СО НОВИОТ Garmin fēnix 5 Plus

Новата Garmin fēnix 5 Plus линија на часовници ќе ги задоволи потребите на луѓето со авантуристички...

Познатиот светски атлетичар ги открива своите секојдневни навики кои ќе му послужат на секој трчач

Дали некогаш сте се запрашале како изгледа денот на еден познат атлетичар? Повеќе од јасно е...

„Plogging“ – фитнес тренд кој навистина им е потребен на Македонците (ВИДЕО)

Многу често се случува да видиме како некој фрла ѓубре во далечина, од поголема висина, или...

Кога ќе ги видите Жарко и Елисавета и вие ќе посакате да вежбате Crossfit

„Константна варијација на функционални движења извршени со висок интензитет“ – вака...

Вежби за цврсто тело инспирирани од движењата на животните

Дали долго време размислувате да започнете со вежбање,  но не сакате тоа да биде со кревање...

Како Џенифер Анистон ја одржува линијата?

Иако има 48 години, Џенифер Анистон изгледа фантастично. Таа ја откри „тајната“ на нејзината...

Четири причини зошто не треба да слушате музика додека трчате

Слушањето музика за време на трчање е светски тренд. Многу спортисти практикуваат да трчаат...

Познатиот американски бренд за спортска опрема пристигна и во Скопје…

Сигурно ја знаете фразата „dress to success“, покрај другите аспекти во животот, тоа не е помалку...

Дали и вие го правите ова на кеј?

Како што кажува самото видео, сообраќајот во сите негови сегменти е одраз на едно општество,...

Важни совети за трчање маратон

Загревање на мускулите пред трчање Со трчање ги оптоваруваме зглобовите и долниот дел на...

Информација која сите учесници на Скопскиот Маратон 2017 мора да ја знаат!

Овогодинешниот Скопски Маратон ќе се одржи на 7-ми мај, а сите учесници на истиот мора своите...

Како настанала лентата за трчање и за што се користела во минатото?

Ако имате впечаток дека користењето на лентата за трчање е право мачење во право сте, а за...

Овој човек може да трча со денови! (видео)

Тој трчаше на маратон на Јужниот пол, на температура од -25 Целзиусови степени, за 50 дена...

Стогодишна баба урна светски рекорд

Ида Келинг, американска стогодишна баба постави нов рекорд во атлетската дисцплина трчање...