Чек дис аут
Search

Таг:, , , ,

По повод Светскиот ден на сестринството, волонтер на Црвен Крст изработи несекојдневна честитка

По повод светскиот ден на сестринството, волонтер на Црвен Крст и хуманистот Zivko...

Седум години успешна приказна во Дневниот центар за дарување крв

Седум години успешна приказна во нашиот и ваш Дневен центар за дарување крв. Реализирани 14 665...

Црвениот крст го проширува обемот на своите активности како одговор на пандемијата од Ковид-19

Преку активирање на дополнителни мобилни тимови за поддршка на ранливи категории граѓани и...

Црвениот крст на град Скопје во соработка со Државна Лотарија со хуманитарна помош за лицата во трето доба за превенција од КОВИД-19

Започнувајќи од денес 24.03.2020 (вторник) Црвен крст на град Скопје со финансиска поддршка од...

Утре во Пунктот за бездомници на Црвениот крст во Момин Поток, ќе се поделат 70 новогодишни пакети со топла облека

Во пресрет на новогодишните празници, на 25 декември (среда) со почеток во 11. часот во Пунктот...

Црвен Крст на град Скопје и Дормео во заедничка кампања „Разбудете се хумани“ ќе ги доделат прочистувачите на воздух

Климатските промени и брзиот индустриски развој на глобално ниво, се одразуваат и локално...

На 4. декември Црвен крст на град Скопје ќе го отвори Дневниот центар за лица со интелектуална попреченост над 18 години “ПРОЛЕТ”

Црвен крст на град Скопје во соработка со Општина Центар – Скопје на 4 декември (среда) во 11...

Од 18-24 ноември Црвен Крст ја одбележува Неделата на грижа за стари лица

Црвен крст на град Скопје од 18-24 ноември ја одбележува Неделата на грижа за стари лица....

Традиционална крводарителска акција по повод 13 ноември

Црвен крст на град Скопје, со поддршка на Општинската организација на Црвен крст...

Од 16-22 октомври ќе се одржи кампања „Помислете и на нас“ во рамките на неделата за борба против гладта

Светскиот ден на храната 16 октомври е ден на акција посветен на справување со гладта. Целта е...

Хуманоста се покажува со дела: Вработените и клиентите од CrossFit Skopje ја наполнија кутијата на „Копче“ за донирање облека!

Хуманоста постои во различни облици и се покажува преку дела. Не секогаш сме во можност да...

Црвен Крст на град Скопје дел од „Exit Festival“ во Нови Сад

Фестивалот Exit во Нови Сад со години претставува голем настан кој се одржува во текот на...

Отворање на дополнителен капацитет во Пунктот за бездомници – трпезарија за бездомници!

Пунктот за бездомници во Момин Поток е отворен во 2008 година и од тогаш континуирано се...

Од денес тимови на Црвениот крст ќе патролираат низ Скопје за заштита од топлотниот бран

Црвениот крст на град Скопје, со поддршка на град Скопје подготви акционен план кој опфаќа...

Црвен Крст на град Скопје организира Градски натпревар по Прва помош – категорија подмладок

Црвен крст на град Скопје во рамките на своите програмски активности на одделот за Прва...

Црвен Крст и оваа година ќе ја реализира активноста „Бајрамски цвет“

По повод празникот Рамазан Бајрам, Црвен крст на град Скопје во соработка со СУГС “Цветан...

На 8. мај го прославуваме Светскиот Ден на Црвениот крст и Црвената полумесечина

Денес, по повод 8. мај, Светскиот Ден на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Црвен крст на...

БЕЗДОМНИЦИТЕ СЕ ДЕЛ ОД НАШАТА РЕАЛНОСТ И ПОТРЕБНА ИМ Е ПОМОШ ОД ОПШТЕСТВОТО: ЛЛ Кетеринг ќе донира храна во Пунктот за бездомници на Црвен крст на град Скопје

Започнувајќи од месец Април 2019 ЛЛ Кетеринг стана официјален партнер на Црвениот Крст на...

Подари во „Копче“ и овозможи да блеснат за својата матурска или апсолвентска вечер!

Покрај убавото сончево време, пријатната атмосфера и мирисот на расцветани дрвја, пролетта...

Да му помогнеме на семејството Митревски: Хуманитарен фолклорен концерт во Дом на АРМ на 14.04.2019

Во рамките на програмата ЦКА-ПХВ (Црвен Крст во акција – Промоција на хумани вредности)...