Таг:, , , , , , , , , , ,

Црвен Крст на град Скопје дел од „Exit Festival“ во Нови Сад

Фестивалот Exit во Нови Сад со години претставува голем настан кој се одржува во текот на...

Пријавете се на бесплатниот конкурс за негувател/ка и внесете среќа, љубов и внимание во нечие секојдневие!

Стареењето е природен процес во човековиот живот кој има своја убавина исто како и секој...

Отворање на дополнителен капацитет во Пунктот за бездомници – трпезарија за бездомници!

Пунктот за бездомници во Момин Поток е отворен во 2008 година и од тогаш континуирано се...

На 8. мај го прославуваме Светскиот Ден на Црвениот крст и Црвената полумесечина

Денес, по повод 8. мај, Светскиот Ден на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Црвен крст на...

Крводарителска акција во спомен на Тоше Проески

Традиционално, на 25.01.2019 година, по петнаесетти пат ќе биде организирана голема...

#365среќа Александра Ристовски: „Преку ПХВ програмата младите имаат можност да бидат промената која сакаат да ја видат во светот“

Кога мислиме на хуманост, помош и подавање рака кога е најпотребно секако помислуваме на...

Крводарителската акција во Музеј на град Скопје по повод годишнината од а

Црвен крст на град Скопје со поддршка на ООЦК Кисела Вода, традиционално, на 26 Јули ќе...

Ксенија Николова #НаправиПовеќе донирајќи облека во Копче

Една од најважните лекции која треба да ja научиме во животот е да работиме сите заедно за...

Ново спортско детско катче за учениците од ПОУ „Д-р. Златан Сремец“

Во склоп на проектот „Европската недела на спортот“ кој веќе е во тек, исполнувајќи ги...

Се отвори „Копче“ – местото кое ги поврзува хуманоста, достоинството, трудот и екологијата

Денес се отвори „Копче“, новата приказна во градот и местото каде што отсега ќе може да...

ПРИЈАВЕТЕ БЕЗДОМНИК ИЛИ ДЕТЕ НА УЛИЦА НА ТЕЛЕФОНОТ 15505

Ако забележите бездомник или деца на улица, бидејќи се лица под ризик од студениот бран,...

Зошто е добро да се биде крводарител?

Сигурно сте слушнале и добри, но и лоши работи од дарувањето крв. Само дел од приказните се...

Црвен крст: Дистрибуирани 17.662 пакети со храна, собрани над 200 илјади евра

Скопје, 13 август 2016 (МИА) – Тимовите на Црвениот крст на Република Македонија до вчера...

Пивара Скопје и Coca-Cola обезбедија 100.000 евра за погодените од поплавите

Пивара Скопје и Компанијата Coca-Cola донираат 100.000 евра, вода и волонтерска помош, поддржувајќи...

Социјалните мрежи поттикнаа граѓански активизам, донации и мапи за помош за настраданите

По невремето што го зафати скопско, голем број граѓани покажаа солидарност, а социјалните...

Втора финална ЦКА ПХВ работилница

И овој  викенд  младите од целата држава ќе заминат во Струга на семинар на кој...

Младите на Црвениот крст во акција

Овој и наредниот викенд ќе се одржат два семинари во Струга на кој ќе присуствуваат 150...

Црвениот крст отвора продавница за облека во Скопје

Црвениот крст на град Скопје денес ќе отвори продавница за облека која е опремена и ќе...

СРЕЌА ВО НЕСРЕЌА: За време на вежба на Црвен крст, спасена ученичка со срцев напад!

Екипите на Црвениот крст, го спасија животот на 15-годишно девојче кое поради здравествени...

Разбудете го хуманиот дух, бидејќи веќе некој го сторија тоа …

  ООЦК Кисела Вода како и години наназад, учествува во ПХВ проектите. Програмата Црвен...