Таг:, , , , ,

“Иднината на образованието во време на коронавирус” – Американска Гимназија Скопје

Предизвик за иднината: средно образование во време на коронавирус Иднината на...

Народот кој ги потценува своите учители е осуден на пропаст

Различни луѓе паметат различни личности, нешта и искуства од своите најрани денови но...

Децата во Финска продолжуваат да одат со велосипед на училиште, иако е -17 степени

Поголемиот дел од велосипедистите престануваат да возат кога температурите паѓаат надолу,...

Јунг: Не е целта на училиштето да ги наполни главите со знаење, туку од децата да направи луѓе

Ако е личниот однос на детето со учителот добар, тогаш не е важно дали неговата педагошка...

Во училиште во Ирска на децата по еден месец им се укинуваат домашните за да прават добри дела

Училиште во Ирска секоја година, по еден месец, ги укинува домашните задачи и наместо нив им...

Отворил училиште за кучиња и секое утро има училишен автобус полн со „ученици“

Арат својата идеја ја добил одненадеж. Гледајќи го својот автомобил одлучил да го претвори...

Родителите се воодушевени: Новиот метод на воспитување РЕИ дава големи резултати

Овој метод ги охрабрува родителите да размислуваат повеќе и да го анализираат своето дете...

Чувствувате стрес поради тргнувањето на вашето дете на училиште? Не сте единствени!

Ако вашето прваче тргна на училиште, веројатно кај вас се помешани емоциите. Среќа, тага,...

Би ти ја купил најубавата училишна чанта да знам кое си…

Една фотографија која се појави на социјалните мрежи предизвика лавина од коментари поради...

Момче со аутизам е премногу возбудено на првиот училишен ден, а неговиот другар го смирува држејќи го за рака

Првиот училишен ден за малите првачиња и останатите деца претставува голем настан и...

Секојдневно татко го пренесува синот во пластична кеса преку реката за да не се намокри на патот до училиште!

Децата во ова село во Виетнам знаат колку е важно образованието доколку сакаат да се...

Читајте им книги на своите деца за да бидат успешни во животот

Децата чии родители во раното детство им читаат книги и со нив решаваат математички задачи,...

Како изгледале холивудските ѕвезди во училишните денови? (галерија)

Човекот како расте се менува. Сите имаме слики од училишните денови кои не потсетуваат на...

11 годишно дете јаде за да се здебели и да го спаси татко му

Љубовта на децата кон родителите е навистина голема. Дете од Кина се обидува да се здебели за...

Пат околу светот со велосипед: Тргнале од Берлин, поминале низ Охрид, а сега се во Пекинг, а сето тоа за хумана цел!

„Biking Borders“ се момците од Берлин кои пред речиси 9 месеци тргнаа со велосипеди низ светот со...

Учениците во училиште во Индија плаќаат школарина преку рециклирање на пластичниот отпад

Многумина од нас не се свесни дека нашата планета моментално се соочува со највисока...

Леброн Џејмс – голем играч, но уште поголем човек!

Откако се појави на теренот кошаркарот Леброн Џејмс, веднаш беше јасно дека е предодреден за...

Еднаквоста се учи преку дела: Училиште во Шпанија ги учи момчињата да извршуваат „домаќински“ работи!

Училиштето Монтекастело во Виго, Шпанија минатата година објави дека ќе воведе часови по...

Лекции кои живот значат, а не ги учевме во училиште!

Иако образованието ни нуди многу знаење, сепак постојат некои лекции кои не се учат во...

Децата во Финска возат велосипеди до училиште и на -17 степени!

Ова се фотографии од паркингот на едно локално училиште во Финска на -17 степени Целзиусови,...