Таг:, , , ,

НУ „Театар комедија“ со рекордна посетеност во изминатата година

Со 46.609 посетители и 179 изведби, 2019 година е рекордна за „Театар комедија“. При целосното...

6 приказни кои се кријат позади овие скулптури ширум светот го кршат срцето

Изразот „камено срце“ за вас ќе има потполно друго значење кога ќе ги погледнете овие...

Џијан Емин со фантастичен настап во Нови Сад со проектот „La Vie En Rose“

Македонскиот диригент и композитор Џијан Емин, на 22 декември настапи во Нови Сад, во салата...

Инспирирачки цитати од сликарката Фрида Кало за животот, надежта и љубовта

Благодарение на својот извонреден талент, стил и техника Фрида Кало (6 Јули, 1907 – 13 Јули,...

По повод новогодишните празници, НОБ ви ја најавува балетската претстава „Оревокршачка“

По повод новогодишните празници, Националната опера и балет Ви ја најавува балетската...

ВООДУШЕВУВАЧКИ НАСТАП НА НАЦИОНАЛНАТА ОПЕРА И БАЛЕТ ПРЕД 6000 ПОСЕТИТЕЛИ, ВО САРАЕВО!

Срушен рекордот на посетеност на настан од музичко-сценски карактер! „Чест ни е да Ве...

Сонатна вечер со рускиот пијанист Евгениј Корољов

Исклучителниот руски пијанист Евгениј Корољов в понеделник (2 декември) во 20 часот ќе одржи...

120 ГРАФИКИ ОД ГРАФИЧКАТА РАБОТИЛНИЦА СОФИЈА БОГДАНЦИ ИЗЛОЖЕНИ ВО МУЗЕЈ НА ГРАД СКОПЈЕ

Сто и дваесет графики создадени од четириесетина млади и талентирани уметници од...

ИЗЛОЖБА НА ГРАФИКИ ОД ГРАФИЧКАТА РАБОТИЛНИЦА СОФИЈА ВО МУЗЕЈ НА ГРАД СКОПЈЕ

Повеќе од 120 графики создадени на последните три главни сесии на „Графичката работилница...

На 27. ноември публиката во НОБ ќе ужива во „Кармина Бурана“ со почеток во 20 часот

Националната опера и балет ви ја најавува моќната изведба на најпопуларната сценска...

Среќни илустрации низ кои е претставена вистинската љубов

Искрената љубов е незапирлива и затоа секој поминат миг со саканата личност е неизмерна...

„Љубојна“ ќе го одржи својот прв (unplugged) акустичен концерт на 22. декември во НОБ

„Преголема е возбудата кога најавуваш убави нешта, па затоа со огромно задоволство Ви...

На 16. ноември во 20 часот во НОБ ќе се одржи балетскиот спектакл „Клеопатра“

Балетскиот спектакл „Клеопатра“ грандиозна постановка, разнобојно дело што во многу...

На 8. и 12. ноември ќе биде изведена операта „Кармен“ од Жорж Бизе во НОБ

На 5.11.2019 година, во Националната опера и балет се одржа прес конференција по повод...

Концерт со челистот Николас Алштед – еден од најбараните инструменталисти!

Овој четврток (31.10) во Филхармонија ќе настапи германскиот виолончелист Николас Алштед, еден...

Врвниот контрабасист Рено Гарсија Фонс во Филхармонија

Врвниот француски контрабасист Рено Гарсија Фонс в четврток во 20 часот ќе настапи како...

На 22. октомври ќе биде изведена раскошната балетската претстава „Дамата со камелии“ во НОБ

Во вторник, 22 октомври, 2019 година со почеток во 20 часот, во Националната опера и балет ќе биде...

#ИнстаСреќа Креативни портрети кои раскажуваат приказни @creative_portraits

Портретите се фотографии кои раскажуваат приказни. Понекогаш е доволен само поглед за да се...

#ИнстаСреќа Уметник создава неверојатни портрети од жица ширум светот

Холандскиот уметник Спенсер Литл создава неверојатни портрети со жица кои се инсталирани...

Девојки облечени во прекрасни тоалети идентични со дестинациите на кои патуваат

Фотографии од девојки, фустани и природа. Магија зачувана во моментот. Како се создава ваква...