Таг:, , , , , ,

БОГ СЕ ЈАВИ: Денеска е Богојавление – Водици, денот кога водите стануваат лековити

БОГ СЕ ЈАВИ ИСУС СЕ ЈАВИ, ЉУБОВТА СЕ ЈАВИ, РАДОСТА СЕ ЈАВИ ОТЕЦОТ СЕ ЈАВИ, СИНОТ СЕ ЈАВИ,...

Три празници во ист ден: Денеска е Свети Василиј Велики – Што треба да правите?

Денес се празнуваат три празници во еден ден. Именден слават: Васил, Василка, Васка, Весела,...

Денеска ја прославуваме Пречистата Божја Мајка, втор ден Божик: Изговорете ги овие зборови за здравје и спокој

На втор ден Божик, според Јулијанскиот календар, се одбележува уште еден голем празник –...

Православните христијани денес го прославуваат Божиќ: ХРИСТОС СЕ РОДИ!

Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во...

Денеска го славиме Св. Спиридон, заштитникот на занаетчиите

Денеска православните христијани го слават Св. Спиридон Чудотворец, светецот кој им помагал...

Денеска е католички Божиќ: Католиците го слават раѓањето Христово

Денеска католиците го слават Божиќ  или Рождество Христово, денот на Христовото раѓање...

Денес го празнуваме Св. Никола: Заштитник на патниците, децата и сиромашните

Пра­вос­лав­ни­те хрис­ти­ја­ни во Ма­ке­до­ни­ја го праз­ну­ва­ат Све­ти Ни­ко­ла...

Денес ја славиме Св. маченичка Варвара и св. Јован Дамаскин.

Денеска ја славиме Св. маченичка Варвара и св. Јован Дамаскин. Света Варвара се роди во...

Утре се сади Божикната пченица: Посадете ја за здравје и благосостојба во 2020 година!

За да добиете зелена и бујна пченица до Божик треба да се засади навреме. Треба да е зелено и...

Денес е Свети Климент Охридски – Чудотворец, патрон на МПЦ

Денеска е Св. Климент Охридски – Чудотворец. За многу години! Свети Климент се роди во Рим, а...

Денеска ја славиме Св. великомаченица Екатерина. Нејзините чудотворни мошти се во Синајскиот манастир што го носи нејзиното име

Денеска ја славиме Св. великомаченица Екатерина. Именден празнуваат: Катерина, Ката, Катица....

Денес го празнуваме Воведение на Пресвета Богородица во храмот: Ова е празникот на младите жени!

Денес православните христијани го празнуваат Воведение на Пресвета Богородица во храмот...

#365среќа Митрополит тетовско-гостиварски г. Јосиф: „Среќата е средбата со некого,човекот е битие за заедница, не за самотија“

„За среќа е потребно малку“ – тоа е фраза која постојано ја слушаме. Но, дали навистина...

Денес е голем празник, Св. Архангел Михаил: Еве што треба да направите за да се исполнат вашите молитви

Денес православните христијани го празнуваат Св. Архангел Михаил, еден од најголемите...

Денес е голем и тежок празник Св. Великомаченик Димитриј – Митровден: Што не треба да правите?

Денес, 8. ноември се празнува големиот празник Св. Великомаченик Димитриј Митровден. Именден...

Денес е Света Петка: Штити од болести и несреќи, а овие работи не треба да ги правите денес!

Денес се празнува Преподобна Параскева-Петковден. Во народот позната како света...

Бигорскиот манастир слави 1.000 години постоење

Манастирот е основан во далечната 1020 година од првиот Охридски Архиепископ Јован...

Го замолив Бога да ми подари еден пар нови чевли…

Десетгодишно момче застанало на улица пред излогот на продавниицата за чевли. Од потполно...

Денес се прославува Успението на Пресвета Богородица или Голема Богородица

Православните христијани денеска го слават Успението на Пресвета Богородица или Голема...

Православните христијани денес и утре ја празнуваат Задушница! Запалете свеќа за починатите!

На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги посетуваме нивните гробови и...