Таг:, ,

Денеска е Св. свештеномаченик Автоном, денот кога на секој верник му се исполнува најголемата желба

За време на прогоните на Диоклецијан, Автоном кој беше по потекло од Италија се пресели во...

Денеска е Св. маченица Татјана

Света Татјана потекнувала од видно римско семејство. Татко и три пати бил префект на Рим....

12 најубави цркви во Франција

Историјата на Франција се протега низ илјадници години, од тие причини ја има една од...

За чудата на Василиј Острошки: Животот ми се промени откако преспав во манастирот

Издлабен во карпа, чиниш лебди, издигнат над рајска шума, на надморска височина од 900 метри е...

МАКЕДОНСКА ТРОЈКА – ТРИТЕ ДЕВОЈЧИЊА ГИ КРСТИЛЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

Сестрите Вера и Љуба имаат заедничка прослава, тие го слават нивниот именден ,...

Денеска е Света Софија, Вера, Надеж и Љубов – еве што треба да направите

На 30 септември се празнува споменот на познатата Римјанка Софија, која своите ќерки Вера,...

Денес се слави Вера, Надеж и Љубов

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е свети маченички Вера, Надеж и...

Дали знаете што значи зборот „црква“?

Црквата како градба и како инситуција е од особена важност за сите европски народи, но дали...

Авганистан во 1960те години, преку фотографии кои сигурно ќе ве изненадат

Кога ќе ги прашате луѓето за прва асоцијација со Авганистан денес ќе ви кажат: воена зона,...

ВИДЕО: 7 најчудни градови во светот, кои не ви паднало на памет дека може да постојат

Во светот има навистина чудни места, кои не сте ни знаеле дека постојат, а не би ви паднало ни...

ЌЕ ГО ПРОЧИТАТЕ ЗА ЕДНА МИНУТА, А ВРЕДИ: ЌЕ ВИ ГИ ОТВОРИ ОЧИТЕ ЗА ЦЕЛ ЖИВОТ!

Во една соба гореле 4 свеќи, таму било доволно тивко за да се слушне нивниот разговор: Првата...

Именден слават Катерина, Катица, Ката – Денеска е Св. Великомаченица Екатерина

Денеска е Св. великомаченица Екатерина. Именден слават Катерина, Катица, Ката… Света...

Поучна приказна: Најсилни се оние кои некогаш биле скршени

Си бил еднаш еден грнчар кој посетил една продавница. Сопственикот на продавницата бил...