Таг:, , , , , ,

Денес се празнува летна Св. Петка Параскева: Жените не треба да ги прават овие две работи!

Македонската православна црква денес, 8. август ја празнува летна Света Петка Параскева –...

Велигден ги исполнува сите љубовни верувања: Ноќта пред Велигден направете го ова!

Православните верници утре го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се...

Што претставува Велики Четврток и која е моќта на првото вапцано јајце?

Велики Четврток е ден од страдалната седмица. Според источното христијанство тој е шестиот...

Ова се најнеобичните суеверија во светот!

Ова се некои од најнеобичните суеверности во светот. Прочитајте! -На Филипините се верува...

Ова е билката која носи среќа: Успева и во најлоши услови!

Билките му даваат на просторот дополнителна убавина и живот. Но, додека некои луѓе имаат...

На полноќ започнува годината на свињата според кинеската астрологија. Што означува таа?

Пред нас е кинеската нова година во знакот на земјената свиња, што најчесто се поврзува со...

Денес се одбележува празникот Св. Атанасиј Велики: На последниот ден од јануари се празнува споменот на овој светец

На 31 јануари е големиот празник Св. Атанасиј Велики, голем борец за вистинското...

Ова се најнеобичните обичаи низ светот за дочекување на Новата Година!

Ширум светот постојат многу ритуали кои се за нас необични, како шетање на полноќ со празни...

По 100 години чекање, ова е најмоќниот ден во ноември! Направете го ОВА и ќе ви се исполнат сите желби

Единаесеттиот ден од единаесеттиот месец вибрациски е секако силен, а бидејќи се наоѓаме во...

Денеска е Благовец- еве што треба да направите

Празникот Свето Благовештение се вбројува во постојаните празници и секогаш е на 7 април...

На Велигден се исполнуваат сите љубовни верувања- ноќта пред празникот направете го ова

Православните верници утре го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се...

„Кој пости и душата ја гости“ – обичаи и верувања поврзани со Велика Среда и Велигденскиот пост

На Велика Среда се одбележуваат три значајни настани: Последното претсмртно помазание на...

Народни верувања: Што ќе се случи ако не го испиете пијалокот на гости, со сонот првата ноќ во нов стан, прв пат ќе земете бебе в раце…

Од секогаш се верувало дека некои појави можат да ги предвидат случките кои следуваат....

Животот во арапските земји

За животот на арапските жени постојат многу стереотипи и верувања. Дел од елементите кои се...

На Иванден се случуваат чуда: Еве што треба да направат сите кои сакаат да станат мајки

Меѓу поголемите летни празници што македонскиот народ ги празнува со многу обичаи и...

Утре е Иванден-не ги заборавајте овие обичаи

Утре се празнува свети Јован – летен, повеќе познат како Иванден, денот на раѓањето на Свети...

Во петок го празнуваме летен Свети Јован- еве што треба да се направи во четврток навечер

Во петок се празнува свети Јован – летен, повеќе познат како Иванден, денот на раѓањето на...

Веруваат во втора шанса: Хороскопски знаци кои најчесто се смируваат со бившите

Било кои навики и верувања е многу лесно да се откријат преку хороскопскиот знак на кој му...

Кој ќе згреши денес, гревот ќе му остане до судниот ден: Црна среда им ги исполнува желбите само на добрите луѓе!

Неделата по Велигден е полна со бројни убави обичаи и верувања. Бидејќи велигден се...

Денеска е најдобриот вторник во годината- направете го ова за среќа

Овој вторник е свет или воскресен, вториот ден по Велигден, кога продолжува славењето на...