Таг:, , , , , ,

Утре ќе се одржи Маршот за чист воздух во Скопје

Утре, со почеток од 17 часот, пред Министерството за животна средина, ќе се одржи еколошки...

Во Амстердам ќе се вози на бензин или дизел само уште 10 години!

Во Амстердам сериозно ја сфатиле еколошката состојба која секојдневно станува се полоша и...

Запознајте ја Винтер – делфинот кој е инспирација за многу луѓе

Пронајдена во Mosquito Lagoon, Флорида во 2005 година кога имала само два месеца, Винтер е женски...

Ѕидовите наречени “урбани дрвја”со ист ефект врз загадениот воздух како цела шума

Загадувањето на воздухот е проблем кој што станува се поголем. И покрај тоа што е невидлива...

Кина започна да го гради првиот „Шумски град“ со над 1 милион дрвја и растенија

Паланинската област Liuzhou во јужна Кина ќе биде домот на шумскиот град кој ќе го создаде...

Хипнотизирачки снимки од движењето на облаците низ Големиот Кањон

Природата е неверојатна, а ретко сме сведоци за нејзината убавина со оглед на бетонското...

Фотографија на денот-Колку всушност е загаден воздухот во Скопје?

Последниве неколку дена, актуелна тема на зборување е загаденоста на воздухот и колку...

Вечерва не излегувајте од дома – Надвор е опасно по живот

Како што паѓаат температурите и луѓето почнуваа поинтензивно да ги греат своите домови,...

Најточна временска прогноза

Да знаеш да сакаш не е убаво, да знаеш да сакаш е привилегија. Да можеш да сакаш пак е дарба. Но...

6 растенија кои може да ви го подобрат квалитетот и здравјето во домот

Во периодите кога повеќе време поминуваме затворени во домот, што значи повеќе сме изложени...

Шокантни фотографии за еколошката катастрофа кои мора да ги видите!

Загадувањето е огормен проблем со кој се соочува светот, а често несвесни за овој проблем и...