Категории

Тајните на вечната младост: Трикови кои бришат 20 години од лицето

Вистинскиот еликсир на вечната младост сè уште не постои, но постојат начини да го забавите стареењето, како и да направите вашето лице да изгледа и до две децении помладо.

Познато е дека Кинезите се многу млади, како и дека многу се грижат за начинот на кој се грижат за своето лице и тело. Тие првенствено користат природни трикови, па затоа многу дами ширум светот ги „препишуваат“ своите правила за убавина и со право ги нарекуваат „еликсир на младоста“.

Меѓу триковите кои ќе направат да изгледате и до 20 години помлади се овие четири тајни, кои Кинеските редовно ги практикуваат.

1. Вегански ден
За да се ослободите од токсините од телото, традиционалната кинеска медицина советува да практикувате веганска исхрана барем еднаш неделно. На тој ден треба да избегнувате месо, но и млечни производи.

2. Чај од лотос
Чајот од листовите на лотос го стимулира исфрлањето на вишокот течности од телото, како и слабеењето, а помага и при стомачни проблеми. Може да се сервира ладно или топло, а се консумира пред јадење, на празен стомак.

3. Таи чи гимнастика
Таи чи е традиционална кинеска уметност која вклучува уметност на движење. Главните принципи се рамнотежа и нежност, а во Кина веруваат дека оваа вештина помага да се воспостави и физичка и духовна рамнотежа.

4. Маска од куркума
Маските за лице се неизбежен дел од кинеската рутина, а маската со куркума е особено ефикасна во борбата против стареењето. Можете да го купите готов или да го направите сами дома со мешање на куркума со јогурт или мед. Пред употреба задолжително консултирајте се со дерматолог за да спречите алергиски реакции.