Тие не се толку тешки како што многу луѓе мислат: Ако јадете 3 банани на ден, ќе се случи чудо во вашето тело!

Ако изедеме три банани, во организмот ќе внесеме околу 1.500 милиграми калиум

Здрава ужина, вкусна состојка во колачи, сладолед, смути… Сето тоа се бананите, екстремно богати со јаглени хидрати и калиум, но која е нивната дневна мерка?

Ако јадеме три банани секој ден, во организмот внесуваме околу 1.500 милиграми калиум. И ова е вистинската мерка за сите други ефекти што ги имаат бананите врз нашето здравје, кои не се малку.

Го намалуваат крвниот притисок

Три банани на ден значително го намалуваат крвниот притисок, што е токму поради високиот процент на калиум. Тие се исто така богати со натриум, што ги прави добар диуретик и помагаат во елиминирање на вишокот течности во организмот.

Го подобруваат здравјето на кардиоваскуларниот систем

Бананите се екстремно богати со растворливи влакна, што имаат многу позитивен ефект врз срцето и директно го намалуваат ризикот од срцеви заболувања.

Го подобруваат расположението

Благодарение на магнезиумот, кој го има околу 27 милиграми во една банана, овие плодови го подигнуваат расположението и влијаат на квалитетот на спиењето. Тие исто така успешно ги решаваат проблемите со раздразливост и депресија.

Го подобруваат здравјето на дигестивниот тракт

Бананите лесно се варат и се добри за дигестивниот тракт. Препорачливи се да се користат после дијареја, затоа што ги враќаат изгубените минерали, а се добри и за спортистите затоа што ги снабдуваат мускулите со антиоксиданти и неопходни хранливи материи.
Коментари

[fbcomments]