Категории

Топла вода со куркума наутро – Магична напивка за организмот

Куркумата е неверојатно корисен зачин кој нуди чудесни придобивки. Ви споделуваме одличен начин за одржување на тонусот на организмот. Конзумирањето на куркума во топла вода секое утро на празен стомак придонесува во подобро варење, чиста и блескава кожа и побрзо будење.
Куркумата поседува противвоспалителни, антиоксидансни и подмладувачки својства.

Начин да подготовка:
Во чаша топла вода растворене половина кафена лажичка куркума во прав, промешајте. Овој напиток се пие наутро на празен стомак, но исто така може да се пие и после доручекот.
Можете да додадете и прстофат бибер, или мед и лимон. Овој напиток конзумирајте го 2 недели и ќе ја забележите разликата.

Како влијае врз организмот:
-Позитивно влијае врз здравјето на срцето и спречува создавање на тромб.
-Го подобрува варењето и го забрзува метаболизмот.
-Го штити црниот дроб и ги обновува оштетените ќелии.
-Ги олеснува симптомите на артритис, го намалува отокот и ги ублажува болките.
-Превенција од рак. Познато е дека канцерот најдобро напредува во киселите средини, а куркумата го алкализира организмот па така го штити вашето здравје.
-Позитивно влијае врз особините оболени од дијабетес.

 

Прегледи:
899
Објавено на:
24.02.2020