Категории

Торта со јаболко и мус од ванила: Комбинација на вкусови која ќе ве фасцинира!

Ако сакате да се почестите со сезонски десерт, овој рецепт е вистински избор за вас.

Состојки за бисквити:

 • 2 поголеми јајца
 • 40 г шеќер
 • 1 лажица мед
 • прстофат сол
 • 45 гр брашно

Состојки за јаболките:

 • 3 кисели јаболки
 • 50 гр шеќер
 • 2 лажици мед
 • прстофат сол
 • сок од пола лимон
 • 1 пудинг од ванила
 • 200 мл млеко

Состојки за мус:

 • 10 гр желатин
 • 50 мл вода
 • 200 мл млеко
 • 1 лажица екстракт од ванила
 • прстофат сол
 • 2 големи жолчки
 • 200 гр бело чоколадо
 • 400 мл павлака за шлаг

Подготовка:

 • Загрејте ја рерната на 175 степени Целзиусови
 • На две хартии за печење исцртајте кругови (еден од 26 цм, а другиот 15 цм).
 • Ако имате калапи за торта со тие димензии, тогаш намачкајте ги, обложете ги со хартија за печење и печете во нив.
 • Изматете ги јајцата, шеќерот, медот и солта на силна брзина и матете барем 6, 7 минути.
 • Лесно измешајте го и брашното.
 • Бисквитите распоредете ги на исцртаните кругови.
 • Печете 8-10 минути, односно додека бисквитите не добијат златна боја.
 • Кога ќе се испече, оставете го бисквитот да се олади.
Прегледи:
317
Објавено на:
27.09.2019