Категории

Трендови на уредување на екстериерот за пролет/лето 2022

Штом времето се подобри, ја користиме секоја можност да уживаме на отворено. Најсреќните остануваат на својата тераса или градина. Во следните редови ќе ви ги претставиме трендовите на декорација, со акцент на градинарскиот мебел, како централен елемент на екстериерот. Се надеваме дека ви е удобно, бидејќи се движиме…

Шарен градинарски мебел

Палетата на блескави бои ги разубавува терасата и балконот и внесува енергија во овој централен простор на убавата сезона. Зелената во сите нејзини нијанси создава природен амбиент. Исто така, ги издвојуваме портокаловите тонови на Made in design новитети, што е знак за забележително враќање на седумдесетите.

Дизајнерски градинарски мебел
Покрај боите, доминантни се и дизајнерските парчиња. Оваа година надворешноста веќе не е занемарена, туку станува дел од куќата за себе.

Внатрешна / надворешна декорација
Трендот откриен минатата година беше потврден оваа сезона и во 2022. Повеќе од кога било, градината станува континуитет на ентериерот. Столици и трпезариска маса или ниска маса се слични на домашниот мебел како што можеме да видиме на made.com. Неопходен е килим за разграничување на различни области. Мали орнаменти или големи парчиња, границата помеѓу внатре и надвор избледува, па дури и исчезнува.

Покривање на ѕидовите
Терасата и балконот се придржуваат до едно од правилата за внатрешен дизајн. Огледала, рамки, ѕидни украси од растителни влакна, надворешни ѕидови се украсени за трендовите пролет-лето 2022. Бојата се користи и за додавање оригиналност.

Модуларен мебел
Оптимизацијата е клучот за успешно уредување. Затоа се одлучуваме за функционален, модуларен и градинарски мебел два во едно, исто како и во многу каталози.

Заобленост
Тренд 2021/22. на нашите екстериери – заоблени форми, сега се на тераса и балкон. Желбата да се создаде подвиткано катче се заснова на нежни детали кои освен боите се одликуваат со заоблена форма.

Суровини
Природата се буди со сублимирање на природните материјали. Дрвото, ратанот и рафија повторно владеат со колекциите за пролет-лето на нашите омилени брендови на украси.

Саксии со цвеќиња
Пролетта е и сезона на првите растенија во саксии на терасата. Во 2022 година застапени се различни форми и големини за лесно уредување на тераси и балкони, како оние по ниски цени кои можете да ги најдете во понудата на Сострена Грена.

Овошни дрвја
Оваа сезона ветерот на егзотика дува во нашата надворешност. Затоа, овошните дрвја ќе бидат растенија кои апсолутно мора да ги имате на вашата тераса. Џуџеста праска, смоква, лимон, цитрус… се засадени во саксии за оптимален развој. Нивните бои и егзотични аспекти ја красат околината за миг.

Мини зеленчукова градина
Ако зеленчуковата градина е честа појава на село, претходните години пушти корени и во градот. Бидејќи не можеме да садиме зеленчук и овошје во градината, се насочуваме кон мини зеленчук во дрвен сад или внатрешен зеленчук сличен на жардињерите, само пософистициран.

Жалфија зелен
Прогласена за боја на годината од компаниите Бенџамин Мур и Сико, жалфија е нијанса што се истакнува во нашата надворешност. Со опишаната динамична декорација го наоѓа своето место на балконите. Природниот аспект и ефектот на освежителниот ветер за време на сончевите денови го прават тонот на сезоната.

Розова и теракота
Првата боја е присутна во светли тонови како цветни ливчиња, втората не треба дополнително да се разјаснува. Заедно создаваат деликатна атмосфера. Усвоени сами, розовата и теракота ја носат природата на бетонската тераса, на пример.

Бело
Во декорацијата, како и во модата, врзуваме бело за пролет и лето. Во 2022 година сè уште е во тренд во декорацијата на нашите екстериери. Го сакаме поради неговата леснотија и релаксирачки ефект. Може да се гушне во комплет со додаток на природни материјали.

Различни нијанси на жолта боја
Кари, сенф или пастел… жолтите нијанси ги осветлуваат терасите и балконите. Незаменлив елемент на пролетта и летото, оваа светла ѕвезда ги фрла своите зраци на вазни, садови на масата, ткаенини и ткаенина на столици.

Сега ве оставаме на галеријата со конкретни примери, кои се надеваме дека ќе ви послужат…