Категории

Три интересни филма, базирани на вистински приказни, кои може да ги гледате овој месец

Студените зимски месеци се резервирани за одмарање и поминување време со најблиските, а овој јануари може да имате и добра филмска забава.

Ова се три филма чии премиери се закажани за овој месец, а сите се базирани на вистински приказни, што го прави гледањето уште повозбудливо.

Злато (Gold)

Метју Меконахи продолжува да биде еден од најинтересните актери во Холивуд со неговата улога како ќелавиот трагач Kenny Wells, чиј татко во Злато работи во рудник за гасови, а тој со неговата љубена започнува тропска потрага. Уште поинтересен е фактот што овој филм е базиран на вистинска приказна.

Закон на ноќта (Live by Night)

Крими драма, базирана на новела, со сценарио и режиран од Бен Афлек, кој исто така игра во оваа приказна од времето на прохибицијата и старомодната мафија. Сплетките со кубанската мафија за новата територија и секако, љубовта.

Скриени фигури (Hidden Figures)