Категории

Трик од 10 секунди кој спречува вашата коса брзо да се измасти

Пробајте потполно бесплатен и многу едноставен трик кој ќе спречи вашата коса брзо да се масни!

Доколку и вие спаѓате во групата на луѓе чија коса е мрсна речиси веднаш штом се измие и суши, имаме решение кое ќе ве израдува. Следниот пат кога ќе забележите дека вашата коса е мрсна и треба да ја измиете, одвојте десет секунди за да го масирате скалпот. Фризер во TikTok покажа како точно треба да изгледа, тврдејќи дека тоа го намалува прекумерното производство на себум, што е главниот виновник за вашата коса толку мрсна. Бонусот е што масажата го стимулира и растот на косата!

@amy.does.some.hair Greasy hair day is perfectly acceptable #greasyhair #hairtips #hairwashday #fyp ♬ Woman – Little Simz

„Полека поминете со рацете по површината на целата глава, внимавајте косата да не ви се заплетка меѓу прстите и да не ги повлечете прамените премногу силно“, вели фризерката Ејми, покажувајќи како си го масира скалпот.

После тоа зема четка, која лесно поминува од коренот до дното на косата, со објаснување дека на тој начин се поттикнува циркулацијата и побрз раст на косата.

Многу корисници на TikTok и се заблагодарија за овој совет, а некои девојки рекоа дека веќе некое време го масираат скалпот на овој начин и дека косата навистина станува поубава, помека и помалку мрсна, а како плус велат дека масажа многу релаксирачка.