Категории

Тропска лимонада: Совршено освежување за жешките летни денови

Тропската лимонада, не е обична лимонада. Таа е богата со вкусови и претставува вистинско летно освежување, кое ќе ги разбуди сите ваши сетила.

Состојки:

  • 3 дл свеж исцеден лимонов сок
  • 1/2 манго
  • 1/2 ананас
  • лажица мелен ѓумбир
  • 10 малини
  • 10 листови нане
  • вода

Подготовка:

Исцедете лимон во бокалот. Мангото и ананасот исечкајте ги на ситни коцки. Во блендер ставете ги коцките овошје и истурете половина од лимоновиот сок. Додадете го ѓумбирот и нането и мешајте додека не добиете густина. Потоа, додадете уште лимонов сок и вода.

Разладете ја лимонадата. Во чашата додадете по неколку малини и уживајте во богатиот вкус на овој тропски напиток.