Категории

Утрински совет кој не треба да го занемарите ако не сакате да бидете уморни цел ден

Наутро, може да направиме некои работи што ни ја трошат енергијата без воопшто да го сфатиме тоа, вели др. Каран Рајан. Меѓу другото, тој посочува дека со притискање на копчето за одложување на алармот започнува друг циклус на спиење и дека дефинитивно треба да го избегнеме.

Д -р Каран го објави своето видео наречено „Дали го правиш тоа?“ на TikTok и собра повеќе од 1,4 милиони прегледи за краток временски период. Прво споменува вообичаена навика – притискање на копчето за одложување на алармот.
„Со овој потег, вашето тело влегува во нов циклус на спиење. Ова предизвикува ослободување на хормони одговорни за чувството на поспаност и н makes прави повеќе уморни. Кога конечно станувате, вашето тело е полно со хемикалии што ќе ве одржат уморни до четири часа “, објаснува тој.

 

@dr.karanr

Do you do this? #morningroutine #schoolwithdrkaran #learnontiktok #sleep #coffee

♬ Runaway by Kanye Piano – Henry Cantu

Тој, исто така, смета дека е грешка да го проверите телефонот штом се разбудите.
„Нашиот мозок се буди во постепена фаза, и ако се разбудиме со телефонот, мозокот директно прескокнува неколку фази и станува премногу брзо буден, што не држи на работ цел ден“, додава тој. Третиот е дека другите. Рајан ја споменува дека пие кафе.
„Кортизолот е хормон на стрес кој се произведува во нашите тела, одржува будност и го зголемува шеќерот во крвта.Телото природно го произведува помеѓу 8 и 9 часот наутро. Кога пиеме кафе прерано по будењето, стимулаторите во кофеинот всушност нема да го имаат посакуваниот ефект “, вели тој, советувајќи на тоа да почекаме да се намали нивото на природниот кортизол и да пиеме кафе подоцна во текот на денот.
Сепак, имајте на ум дека не треба да пиете кафе 10 часа пред спиење, што овој доктор претходно ги предупреди луѓето кои се борат со несоница.

Прегледи:
67
Објавено на:
26.08.2021