Уживајте во секој залак: Вкусен колач од јаболко! (РЕЦЕПТ)

Обратниот процес при подготвувањето на овој колач го прави неверојатно вкусен, почнувајќи од дното на садот каде што се става овошјето на кое се става смесата за бисквитот.

Состојки:

 • масло
 • 3/4 шолја шеќер
 • 1/4 шолја вода
 • 3 шолји јаболки исечкани на тенки кришки
 • 1/4 шолја исечкани ореви

За бисквитот:

 • 200 гр брашно
 • 1,5 лажичка прашок за пециво
 • 1/4 лажичка сол
 • 2/3 шолји шеќер
 • 3 лажички масло
 • 2 жолчки
 • лажичка екстракт од ванила
 • 1/2 шолја млеко
 • 3 белки

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 170°C и премачкајте го со масло калапот за торта. Помешајте три четвртини шолји шеќер со четвртина шолја вода и загрејте на умерено силна температура. Мешајте додека шеќерот не се стопи. Истурете во лим за печење. Преку него во круг наредете ги кришките јаболки. Одозгора ставете ги оревите.
Коментари

[fbcomments]