Категории

Вака изгледа најскапиот автомобил на сите времиња – Произведен е во само 3 примероци

(ВИДЕО) Инспириран од јахта, и чини како луксузен брод.

Супер-ексклузивната „Rolls-Royce Boat Tail“ чини неверојатни 20 милиони фунти (околу 23,3 милиони евра), што е значително повеќе од кој било нов автомобил во историјата. Познато е дека Ролс-Ројс прави некои од најскапите автомобили на денешницата, но најновиот модел на Гудвуд далеку ги надминува сите други. Создаден како омаж на истоимените автомобили Ролс-Ројс од третата и четвртата деценија на 20 век, Boat Tail ја продолжува традицијата на рачно изработени уникатни модели, како што е уникатното купе Sweptail 2017, кое чинеше 10 милиони фунти.

Кога станува збор за моделот „Boat Tail“, „Ролс-Ројс“ направи само три примероци, а пред вас е првиот од нив. Цената на овие супер-ексклузивни кабриолети е дури 20 милиони фунти, а секоја од нив е направена според желбите и спецификациите на клиентите. Rolls-Royce Boat Tail се базира на седанот Phantom, а должината на возилото е импресивни 5.800 mm. За разлика од алуминиумската основа произведена во серија, секој од трите автомобили има рачно изработена каросерија, додека сите други надворешни елементи, како што се светлосните групи, се исто така уникатни.

Задниот дел од автомобилот, како што сугерира името на моделот, е моделиран според брзите чамци од некои минати времиња, што му ја дава потребната доза на ретро изглед на возилото. Капаците направени од дрво се отвораат нагоре, откривајќи преграда во која има два мини-фрижидери со шишиња за шампањ и комплет очила. Во последниот дел се крие чадор што се преклопува, како и две маси за излети во природата.

Под хаубата на таквото импозантно возило мора да има импозантен мотор. Погонскиот агрегат е преземен и од „Фантом“, а станува збор за 6,75-литарски V12 со 571 К h (420 kW) и 900 Nm. Силата се пренесува на тркалата преку осумстепен автоматски менувач.