Варен сок од домат кој ќе ви го чува здравјето до пролет! (РЕЦЕПТ)

Есента полека доаѓа, а време е да се подготви омилената зимница. Ви пртставуваме рецепт за доматен сок кој ќе ве одржува здрави во текот на студените месеци кои претстојат.

Состојки:

  • 50 кг домати
  • 10 лажици сол
  • 2 лажици шеќер
  • 2 кесички конзерванс
  • 20 г мелен бибер
  • 2-3 пиперки
  • 1 лист од першун
  • 1 лист целер

Подготовка:

Измијте ги доматите. исчистете ги и смелете ги со машина за мелење домати. Добиениот сок од домат ставете го во големо тенџере. Потоа ставете го на средна температура да се вари. Додадете ги листовите першун и целер. Ставете ги цели, неисчистени измиените пиперки. По желба, може да ставите и некоја лута пиперка. Ставете шеќер, бибер и сол. Солта додавајте ја постепено спред вкусот.

Пред самиот крај додадете го и конзервансот. Сварете го малку. Вкупно варете околу 90 минути. Кога ќе помине предвиденото време, извадете ги пиперките и листовите и додека е жежок сокот веднаш претурете го во шишиња и затворете ги со метални чепови. Свртете ги наопаку шишињата да стојат на капачето околу десет минути. Потоа вратете ги во нормална положба.
Коментари

[fbcomments]