Категории

Вашите гости ќе бидат воодушевени – Како вашата кујна да изгледа со стил

Кујната е душата на секој дом, место од кое се шират прекрасни мириси и кое го поврзува целото семејство, па затоа е сосема оправдано кога сакаме да внесеме здив на свежина и да го промениме кујнскиот ентериер.

И тогаш почнуваме да ги пребаруваме локациите, да ги гледаме излозите, сфаќајќи дека е потребно да се вложат многу пари за да се реновира кујната. Заштедата не треба да ја трошите за уредување на кујната, односно не мора да потрошите голем дел од неа. Со малку пари вашата кујна ќе блесне, ќе ја истакнете за да се чувствувате удобно додека готвите и гостите да се восхитуваат, сето тоа со малку пари и слободно време!

Купувајте јадења исклучиво во еден стил
Целата кујна можете да ја опремите со нови апарати и мебел, но целиот простор ќе го расипат старите јадења и парчиња кои не се совпаѓаат. Сликата на софистицираниот простор ќе биде целосно изгубена и ќе се создаде нејасна атомосфера.

За кујната секогаш да изгледа уредно, не мора да ја чистите секој ден, само изберете садови кои одговараат. Садовите во ист стил изгледаат уредно и на тој начин го прават целиот простор совршен. Еден дел од садовите можете да го закачите на ѕидните куки, што на просторот ќе му даде нота на топлина. Во исто време, кога ќе поставите сад, јадењата од ист стил ќе ја направат масата побогата и посредена, а ако изберете нежни бои, садовите ќе бидат романтични.

Користете крпи во земјени тонови
Платните и се потребни на секоја домаќинка без разлика колку време поминува во кујната. Повеќето од дамите гледаат дека им се на дофат, ги ставаат на работната површина и ги закачуваат до рерната. Токму тоа е причината зошто треба да им посветите посебно внимание и да не ги избирате лесно во продавницата.

Дизајнерите се согласуваат во едно, треба да изберете крпи во земјени тонови кои не удираат од внатрешноста на кујната и не привлекуваат внимание кон себе. Белите крпи се исто така убави, но едноставно не се практични бидејќи секоја дамка е видлива, па секогаш е попрактично да се изберат крем и кафени нијанси.

Декоративни кутии за чување мали кујнски прибор
Слободниот простор помеѓу кујнските елементи како и отворените полици завршуваат како складиште за мали кујнски прибор. Не ставајте ги рендето и сечкачот на едно од овие места, бидејќи тоа ќе ја направи вашата кујна збунувачка и неуредна.

Декоративни кутии кои се вклопуваат во сенката на кујнските плочки или се вклопуваат со бојата на полицата и кујнските елементи ќе ви служат со години за складирање на ситници. Кога ќе ги затворите, кујната ќе изгледа беспрекорно чисто и полирано. Ова правило е особено важно во помалите станови кои имаат тесни кујни, благодарение на интересните кутии ќе го направите просторот визуелно поголем и поелегантен.

Украсете ја кујната со цвеќиња
Цветовите го прават просторот посреќен, го освежуваат и прават целата кујна да изгледа автентично. Постојат студии кои докажуваат дека цвеќињата во домот го подобруваат расположението, затоа поставете саксии со вашите омилени растенија покрај прозорците во кујната или направете цветна политика на слободен ѕид. Нема да се покаете!

Прегледи:
148
Објавено на:
11.11.2021