Категории

Ве мачат чести болки? – Оваа храна е одлична замена за лекови

Ако секогаш се обидувате да избегнувате лекови, а ве мачи болката, пробајте храна која може да помогне во ублажување на воспалението.

Иритирачките болки како забоболка или главоболка можат да бидат неподносливи. И додека некои луѓе не можат да издржат и веднаш прибегнуваат кон лекови, има и такви кои се трудат да ги избегнат таблетите.

Постојат намирници кои можат да помогнат во ублажување на болката. Тие го намалуваат воспалението, ги релаксираат мускулите, а некои играат важна улога во лекувањето на инфекции на уринарниот тракт. Се разбира, нивниот ефект не може да се спореди со лекови, но доколку не сакате да го земате лекот, тие се идеални за ублажување на непријатноста.

Боровинки
Боровинките се полни со полифеноли, категории на фитонутриенти богати со антиоксидантни и антиинфламаторни ефекти. Боровинките содржат витамин Ц, магнезиум, многу влакна и имаат дури 4 грама влакна на порција од 200 грама! Многу нутриционисти истакнуваат дека редовното консумирање боровинки исто така може да помогне да се намалат шансите и да се лечат инфекциите на уринарниот тракт.

Ананас
Ананасот е богат со минерали како железо и манган и содржи големи количини на витамин Ц, бета-каротен, како и ензимот бромелаин бидејќи природно го помага варењето. Покрај тоа, помага во смирување на надуеноста, забоболката, а некои студии покажуваат дека може да помогне и при слабеење и да го ублажи воспалението.

Цреши
Црешите имаат бројни здравствени придобивки. Треба да изедете најмалку 20-25 цреши за да имате корист од нив. Тие можат да ви помогнат кога имате пулсирачки главоболки, па дури и болки во зглобовите. Црешите го содржат антиоксидантот антоцијанин – природна боја која му дава пигмент на ова овошје, и која го намалува нивото на шеќер во крвта.

Прегледи:
247
Објавено на:
21.06.2022