Категории

Вино во комбинација со билки и зачини кои имаат лековити својства

Успешно помага при осум болести.

Пиењето вино обично го поврзуваме со хедонизам, но треба да знаете дека тоа не е случаен пијалок на боговите. Може да има исклучително лековита моќ во борбата против најсериозните болести, а се користи и за подготовка на бројни природни мелеми. Кверцетинот, ресвератролот и пектините содржани во виното го забавуваат стареењето, се борат против малигните клетки, ги зајакнуваат крвните садови и го намалуваат воспалението, помагаат при срцев удар, дијабетес, Алцхајмерова болест.

Лековитата моќ на пијалокот се удвојува ако виното се збогати со лековити билки и зачини. Обидете се да подготвите билно вино според рецептите на руски билки. Се разбира, нема претерување со потрошувачката!

Против воспаление
Истурете 80 гр лисја од жалфија со еден литар црвено вино. Оставете да отстои 8 дена. Консумирајте чаша после оброк. Жалфија и вино се совршена комбинација.

Против кашлица
Измешајте половина лажичка анасон со лажичка мелен корен на сладунец и половина лажичка сушен анасон. Истурете растенија со еден литар црвено вино. Оставете да отстои 8 дена.

Против токсини
Загрејте 2 литри црвено вино на 70 степени. Додадете 3 лажици мед, половина лажичка кантарион, камилица и равнец, 6 каранфилче и нотка на цимет. Оставете да отстои една недела. Пијте 50 ml топол пијалок на ден.

Против срцева невроза
Во 50 гр црвено вино, додадете 24 капки свеж исцеден сок од амброзија. Пијте половина од дозата наутро, другата половина навечер.

Против туберкулоза
Истурете 30 гр корен од пелин со половина литар бело вино. Гответе 10 минути, додадете малку мед. Почекајте да се олади, процедете го. Консумирајте лажица пијалок пред јадење.

Против камења во бубрезите
Додадете една лажица свежо исцеден сок од диво нане во еден литар бело вино. Консумирајте лажица пијалок 3 пати на ден.

Против повраќање
Ставете 8 гр корен иџирот во еден литар црвено вино. Оставете да отстои 5 дена. Пијте 20 гр пијалок кога ќе почувствувате рефлекс на повраќање.

Против замор
Истурете лажица лисја од црна рибизла со половина литар бело вино. Оставете да отстои 5 дена. Пијте 20 ml пред јадење.

Прегледи:
113
Објавено на:
02.06.2021