Категории

Вистината за омилената брза храна: Пицата го скратува животот за 8 аминути а помфритот го продолжува

Секое парче пица што го јадете може да ви го скрати животниот век за осум минути, но помфритот ќе ви купи повеќе време, тврди новата студија. Експертите од Универзитетот во Мичиген пресметаа колку најпознатата храна влијае на животниот век.

Тие го тестираа нивниот јаглероден отпечаток и влијанието врз исхраната. Победник во продолжувањето на животот е сендвич со путер од кикирики и мармалад кој додава над 30 минути на вашиот животен век. За жал, пицата, сланината и хамбургерот ќе ви го скратат животниот век. Студијата, објавена во списанието „Nature Food“, се базира на очекуваниот животен век – колку човек живее и има квалитетен живот. Научниците искористија скоро 6.000 случаи за да го одредат директното влијание на оброците, грицките и пијалоците. На пример, откривме дека во просек се губат 0,45 минути живот по грам од обработеното месо што го јаде човек во САД. 61 грама преработено месо во виршла го скратува животот за 27 минути само поради количината на обработено месо “, напишаа авторите на студијата. Тие потоа ги разгледаа и факторите на ризик, како што се натриум и транс масни киселини во виршлото, и придобивките, како што се полинезаситените масти и влакна, и дојдоа до конечна вредност од 36 минути загубен живот по виршла.

Од друга страна, сендвич со путер од кикирики и џем му дава на човекот повеќе од половина час дополнителен живот. Универзитетот се надева дека резултатите ќе ги охрабрат луѓето да донесуваат подобри одлуки за себе – како и за животната средина. Авторот на студијата, проф. Оливие Џолие рече: „Итноста на промени во исхраната за подобрување на здравјето на луѓето и животната средина е јасна. Нашите наоди покажуваат дека малите замени нудат остварлива и моќна стратегија за постигнување значителни здравствени и еколошки придобивки без потреба од драматични промени во исхраната “.

Храната како безалкохолни пијалоци, двојни чизбургери, пица и сланина ви го скратуваат животниот век, но виршлите се најголемиот непријател.
Индексот за здрава исхрана ги зема предвид сите аспекти на животниот циклус на храната, вклучувајќи го и начинот на кој таа се произведува, собира, преработува, консумира и отстранува, како и колку е калорична и нутритивно корисна или штетна. Истражувачите сега и дадоа оценка на секоја храна врз основа на која можеме да одлучиме дали треба да ја консумираме повеќе или помалку. Лососот доби „зелено светло“ за неговото влијание врз животниот век, бидејќи додава 16 минути, но има негативно влијание врз животната средина.

Додека велат дека Кока Кола е лоша за храната, но добра за животната средина. Катерина Стилијану, водечка авторка на студијата, вели: „Претходните студии честопати ги сведуваа нивните наоди на дискусија за растителна храна, а не храна од животинско потекло. Иако веруваме дека растителната храна генерално има подобро влијание врз животот, постојат значителни разлики во групите на растителна и животинска храна “.
Некои наоди од студијата покажуваат дека покрај оревите и семките, сендвичот со путер од кикирики и желе додава повеќе од 30 минути во вашиот живот, проследено со печен лосос (13,5 минути) и банани (13,5 минути). Panивотниот век се продолжува со домати (3,8 минути) и авокадо (2,8 минути), но и помфрит, но само за 1,5 минути.

Кога се одлучувате за брза храна, можеби е најдобро да посегнете по помфрит.

Прегледи:
336
Објавено на:
31.08.2021