Категории

Вкусна салата од компир и авокадо! (РЕЦЕПТ)

Ако имате помалку време, а желба за здрав и едноставен оброк – ова е идеален рецепт за вас!

Состојки за 4 личности:

  • 1 кг компири
  • 2 авокада
  • 3 лажици маслиново или масло од тиква
  • 1-2 чешниња лук
  • сол
  • бибер
  • магдонос

Подготовка:

Излупете го компирот и есечете го на крупни коцки. Додадете го сечканиот лук, масло и зачини. Авокадото излупете го, исечете го на коцки и залијте го со сок од лимон. Додадете авокадо во компирот и уште еднаш промешајте, па ставете го магдоносот. По желба може да додадете маслинки, лута пиперка, а наместо лук, може и млад кромид.

Прегледи:
499
Објавено на:
21.12.2018