Категории

Вкусот на колачите што нè враќа во детството: Чоколаден десерт со ориз, кој не се пече

Десерт што нема да ви одземе премногу време.

Состојки:

  • 400 гр млеко чоколадо
  • 1 чаша крцкави оризови снегулки
  • сол

 

Подготовка:

Квадратна тава од 20 20 см покријте ја со хартија за печење. Растопете го чоколадото на пареа и веднаш додадете ги оризовите снегулки. Промешајте и истурете во тавата за печење и зачинете со сол. Оставете да отстои околу еден час во замрзнувач .

Ако сакате да бидете креативни при сервирањето, обликувајте топчиња и ставете ги во хартиени калапи.

Добар апетит!

Прегледи:
694
Објавено на:
17.08.2019