Категории

Во борбата против целулитот оваа храна е вашето најмоќно оружје

Колку и да изгледа дека го имаме само ние, дури 90% од жените страдаат од кожа која изгледа како „кора од портокал“.

Целулитот е дел од современиот свет, особено кога станува збор за жени кои поголемиот дел од денот го поминуваат седејќи или консумираат нездрава храна. Целулитот е предизвикан од токсини, кои ја намалуваат еластичноста на кожата и ја забавуваат циркулацијата. Затоа треба да јадете многу шарено овошје и зеленчук, бидејќи тие содржат антиоксиданти кои му помагаат на вашето тело да се ослободи од токсините.

Познато е дека бананите и манго ја стимулираат циркулацијата, што помага да се спречи целулитот.

Овошје против целулит
Овошје од помали плодови се особено корисни. Затоа, не заборавајте да го зачинувате овесното брашно секое утро со неколку од тоа вкусно овошје, рибизли, боровинки, капини, малини, јагоди. Познато е дека бананите и манго ја стимулираат циркулацијата, што помага да се спречи целулитот. Совет е да јадете барем едно овошје на ден или да се одлучите за папаја, што, според најновото истражување, помага да се спречи оштетување на ткивото под кожата.

Храна богата со витамин Ц
Храната богата со витамин Ц е одлична и во борбата против целулитот, бидејќи го зголемува нивото на колаген во кожата. Колагенот ја подобрува еластичноста и и дава цврстина на кожата. Покрај тоа, мрсна риба, пилешко, грејпфрут, домат, јаболка, спанаќ, моркови и авокадо се корисни за затегнување на кожата.

Акумулацијата на вода може да го поттикне формирањето на целулит, па затоа со потрошувачката на доволно вода, треба да вклучите во вашата диета храна која делува како диуретик.

Проблем со акумулација на вода
Покрај тоа, треба да се посвети големо внимание на храната што делува како диуретик, бидејќи е исклучително корисна за елиминирање на целулитот. Диуретиците нè принудуваат често да уринираме и со тоа да ги намалиме надуеноста и отокот како резултат на задржување на водата. Акумулацијата на вода може да поттикне формирање на целулит, па затоа, со потрошувачката на доволно вода, треба да вклучите во вашата диета храна што делува како диуретик. Пробајте краставици, целер, кромид и аспарагус.

Прегледи:
94
Објавено на:
11.07.2021