Категории

Во кој хороскопски знак се родени најмалку, а во кој најмногу луѓе?

Најреткиот хороскопски знак се наоѓа меѓу воздушните знаци. Поточно, најредок хороскопски знак е Водолијата. Личностите родени во овој знак слават роденден помеѓу 21 јануари и 19 февруари – а двата месеци спаѓаат во месеци кога се раѓаат најмалку луѓе. На второ место е Овенот, а на трето Стрелецот.

За разлика од нив, најголем број луѓе се родени во знакот на Девица, а покрај Девиците, најчест хороскопски знак е Шкорпијата. Тоа е веројатно затоа што со тек на годините Св. Валентајн стана значаен празник. Тука се и Близнаците. Вкупно гледано, во летните месеци се родени најголем број луѓе. Па така, родените во знакот на Рак или Лав се исто така во голем број.

 

Прегледи:
117
Објавено на:
18.10.2021