Категории

Во лето се чувствувате поуморни отколку во зима? – Еве што треба да направите

Сонцето и топлото време знаат да бидат исцрпувачки, но со овие неколку совети можете да уживате во летото со оптимална енергија.

Конечно пристигна летото, а со тоа и потопло и поубаво време, а вие се повеќе се уморувате и немате енергија? Потоплите месеци на почетокот може да имаат освежувачки ефект врз нас, но кај некои тие брзо предизвикуваат поголем замор отколку во зима. Како што пишува Mind Body Green, за многумина топлината предизвикува проблеми со сонот и го нарушува квалитетот на сонот, објаснува експертот за спиење д-р с.ц. Мајкл Бреус.

– Спиењето ја следи централната телесна температура, која паѓа навечер. Кога е сè уште жешко, потешко е да заспиеме и да останеме во сон, па затоа почесто се будиме навечер – објасни тој.

Извинете што го слушам ова, но чоколадото како десерт после вечерата не е баш пријател на РЕМ спиењето. Не можете да заспиете долго време, а кога конечно ќе заспиете, многу се будите. Чоколадото содржи кофеин и ве држи будни. Секако, забавата и активностите на сонце може да ве остават истоштени и уморни, а експертот Бреус вели дека и сонцето создава поголема потреба од вода, што подоцна доведува до замор.

Важно е да останете хидрирани во текот на денот. Експертот препорачува да испиете околу две чаши вода прво наутро за подобро да го започнете денот, а тоа е особено важно ако денот е особено топол или ако поминувате долго време на сонце.

Исто така, внимавајте на спиењето. Еден од најдобрите начини да постигнете повеќе енергија во текот на денот е квалитетниот сон, а тоа бара да се грижите за вашите навики за спиење. Експертот предлага да ја одржувате вашата спална соба колку што е можно ладна, околу 18 степени Целзиусови, како и да користите ролетни за затемнување, за да ја ублажите целата светлина во текот на ноќта. Тој, исто така, забележува дека треба да се погрижите да одите во кревет и да се будите во исто време секој ден за да го одржите вашиот деноноќен ритам регулиран.

Според експертот Бреус, кафето е диуретик, што резултира со спротивен ефект од оној што ви треба. Не мора да престанете да уживате во утринското кафе, но обидете се да не претерате и да го намалите кофеинот до раните попладневни часови за да избегнете проблеми со спиењето кога е пред спиење.

Исто така, многу е важно да го движите вашето тело. Иако можеби изгледа контраинтуитивно да се потрудите вашето тело да добие повеќе енергија, експерт објаснува дека здравата рутина за вежбање всушност ви помага да спиете подобро и го намалува заморот. Дури и дневна прошетка и 10 минути јога би биле одлични за почеток.