Категории

Во осмата деценија од животот ја пронајде својата сродна душа – И тоа на дејтинг апликација

Понекогаш во животот мораме да носиме тешки одлуки за да можеме да продолжиме понатаму. Но, ретко кој би имал храброст да направи такво нешто дури и во средни години, и тоа дури во осмата деценија од животот. Меѓутоа, една баба не дозволила годините да ја спречат да биде среќна.

Керол Мек има 73 години и сè уште работи како професор, а била и адвокатка, медицинска сестра и активист. Таа беше во брак 40 години, но, како што вели, останала сама во седумдесетите. Сепак, решила повторно да бара нова љубов и успеала, па се подготвува за втор брак, а веста ја споделила на Твитер и веднаш станала вирален хит.

Покрај бројните честитки, луѓето и изразија сочувство, бидејќи претпоставуваа дека го загубила сопругот поради пандемијата. Сепак, Керол ги шокираше сите кога ги откри деталите за нејзиниот, како што се испостави, развод. Таа рече дека го избркала сопругот затоа што дознала дека ја изневерува и тврди дека немала дилема во таа одлука. Таа не очајуваше многу, туку што побргу „замина на пазар“.

Влијанието на студентката врз професорката е очигледно откако Керол ја пронашла љубовта на својот живот на апликацијата за запознавање Match. Сепак, ова не и бил прв избор, бидејќи, како што вели, ги пробала сите вакви социјални мрежи пред да има среќа. Нејзиниот нов вереник е исто така професор на факултетот и тие се на слична возраст. Таа е многу возбудена што ќе има можност да ја запознае својата сродна душа во доцните денови и сака нејзината приказна да ги инспирира сите што мислат дека се премногу стари за нешто, особено за нова љубов.

Прегледи:
71
Објавено на:
12.03.2022