Категории

Во Рио де Жанеиро се одржа карневал на кучиња – Веселите сопственици ги облекоа своите миленици во најлудите костими

Карневалот во Рио де Жанеиро и придружните прослави оваа година беа откажани, но сопствениците на кучиња од тој град се собраа да продефилираат со своите костумирани миленици во конкуренција за најдобар костим.

Традиционалните улични забави и паради околу Самбадром беа откажани поради коронавирус, но кучињата имаа пет минути на „Блокао“.
Името на настанот е паричка од „као“ – куче на португалски јазик и „блоко“ – забава за карневал.

Кучињата и нивните сопственици ја одржаа својата парада во приватен клуб, бидејќи вообичаеното место Атлантик Авенија покрај плажата Копакабана беше затворено. Како дел од борбата против епидемијата, градоначалникот на Рио ги забрани сите јавни прослави.

Кариоките (прекар за жителите на Рио) ја носат радоста на карневалот во вените. Поканивме ограничена публика на комеморативниот настан што спречува карневалот во 2021 година да заврши како ништо да не се случило. За време на пандемијата, многу луѓе ја прифатија за да можат да ја надминат осаменоста на изолацијата. Соочени со коронавирусот, ние сме заедно со нашите кучиња – рече Марко Антонио Марињо, кој организира паради на кучиња веќе 18 години.
На подиумот, меѓу другите, беа и кучиња облечени во кловнови, Снежана и Црвенкапа. Оваа парада беше можност за многу учесници за момент да ја напуштат изолацијата и да доживеат барем малку карневалски дух.