Во жешките денови разладете се со овие вкусни коктели! (РЕЦЕПТ)

Коктелите со кои ќе го „зачините“ ова лето може да ги направите и сами. Ви ги предложуваме: Куба Либре, Мохито и Пина Колада.

Мохито

 • сок од половина лимета
 • 8-9 листови нане
 • 2 лажички кафеав шеќер
 • 50 мл бел рум
 • 1 дл сода или кисела вода
 • лед, во коцки или дробен
 • парчиња лимета
 • листови нане за украсување

Во висока чаша ставете го сокот од половина лимета, листовите нане и шеќер. Со дрвен толчник притиснете ги листовите од нане за да пуштат арома. Потоа додадете го белиот рум, мразот до две третини на чашата и неколку пати промешајте ги состојките. Ставете ја содата или водата до врвот на чашата, промешајте уште еднаш и декорирајте со парчиња лимета, нане и послужете со една или две подебели сламки.

Куба Либре

 • 10 мл сок од лимон
 • 50 мл бел рум
 • кока-кола
 • 4-6 коцки лед
 • парче лимета за декорација

Ставете ги коцките лед во висока чаша, па одозгора ставете го сокот од лимон и белиот рум и додадете малку кока-кола до врвот на чашата. Декорирајте со лимета и послужете со две дебели сламки.

Пина Колада

 • 25 мл кокосово млеко
 • 100 мл сок од ананас
 • 30 мл бел рум
 • 30 мл темен рум (или повторно бел ако немате друг)
 • кандирана цреша
 • триаголник свеж ананас за декорација
 • коцки лед

Во блендер ставете неколку коцки лед, додадете рум, сок од ананас и кокосово млеко, па добро изматете на најсилна брзина. Ставете го пијалакот во висока или округлеста чаша и украсете ја со црешата и триаголното парче свеж ананас.
Коментари

коментари