Категории

Вода од кактус – Одлично сретство во служба на убавината

Покрај тоа што е одлична за пиење, водата од кактус е идеална и за нега на лицето.

Поради наведените причини, водата од ова растение е најважната состојка во козметиката, а во последно време стана тренд кога станува збор за исхраната. Кактусот е растение кое е прилагодено за живот во пустината и успева со помош на голема количина вода, која се грижи да не се исуши.

Водата од кактус е наменета за сите типови на кожа
Електролитите во кактусот се директно одговорни за хидрирање на кожата, додека антиоксидансите помагаат во заштита од УВ зраци и губење на колаген. Покрај стареењето, кактусот и помага на кожата склона кон акни, затоа се користи антибактериско масло за таа намена.

Водата е наменета за сите типови на кожа, но добра е и за пиење затоа што го храни организмот со електролити, а станува збор за течност со сладок вкус. Исто така е богата со таурин, кој помага да се спречи формирање на слободни радикали и оштетување на мускулното ткиво.

Прегледи:
68
Категории:
Убавина и мода
Објавено на:
23.07.2021