Категории

Волшебниот мал град на лимони Ментон ќе ве воодушеви со својата вибрантност и весел изглед

Во близина на границата со Италија, на Француската ривиера лежи шармантен град со разнобојни згради и прекрасни плажи кои се на фронтот. Дури кога тој „вовлече“ во прегратката на Франција, започна аранжманот за туристите. Сепак, сè уште има многу кои ја сакаат Франција, но никогаш не слушнале за лимонскиот град Ментон, кој често ги воодушевува локалното население.

Ментон е еден од градовите во Франција кои имаат најмногу сончеви денови во годината и се соочува со морето во форма на прекрасни песочни плажи. Во средината на XIX век, го „намирисале“ богати руски и англиски аристократи, кои дошле тука за одмор и терапија. Се веруваше дека пријатната клима им одговара на пациентите кои страдаат од туберкулоза. Бидејќи доаѓале подолг период, богатите граделе и свои колиби.

Денес, градот е полн со прекрасни вили и бујни медитерански градини. На пример, „Jardin Serre de la Madone“ зафаќа дури шест хектари – тој е познат по ретки и егзотични растенија од целиот свет, а за наша среќа, тој е отворен за јавноста.

 

Тука е и „Jardin botanique exotique de Menton“, ботаничка градина која датира од 19 век, како и „Фонтана Роса“, изградена од шпанскиот писател Висенте Ибанез. Се разбира, има и повеќе, но тие се најпознати. Можеби звучи чудно, но така е – тие што доаѓаа тука често умираа таму. Така, дури и градските гробишта се одраз на луксузот во кој уживале за време на нивниот живот.

Важно е да се знае дека Ментон е град чии улици честопати се многу ридски, па колку и да сакате да бидете во тренд и да ја следите модата во Франција, направете го тоа со рамни чевли. Иако е релативно мал, дава можност за совршен одмор, а има и доволно објекти како што се музеи, историски важни згради, живописни улици, ресторани, меѓу кои Миразур се издвојува со три микелански sвезди, но и Фестивалот на лимонот. Да, добро прочитавте. Лимонот е хит во Ментон, а тие имаат и посебна форма на украсување јадења со примероци од лимон, а фестивалот, кој се одржува во средината на февруари, е целосно инспириран од лимонот.

Се разбира, тоа произлегува од потребата на жителите, а особено на оние вработени во туризмот, да внесат живот во градот по долгиот досаден јануари. Бидејќи Ментон е одамна еден од главните извозници на лимони низ цела Европа, така е и карневалот посветен на ова овошје. Огромни скулптури и модели направени од, претпоставувате, лимони изникнуваат низ целиот град во тоа време. Сцените се навистина неверојатни, па ако веќе планирате да заминете, би било штета да го пропуштите овој необичен настан.

Секоја година има своја тема, а досега најпопуларни беа Боливуд, Пинокио, Дизниленд, Околу светот за 80 дена … Ја посети и англиската кралица Викторија, во 1882 година.
Кралицата Викторија беше воодушевена и го препорача овој фестивал на британската елита. Нешто подоцна, тој беше посетен од самиот Винстон Черчил, кој реши да го овековечи во слики (да, тој исто така сликаше во слободно време). Шон Конери го избра за снимање на филмот „Никогаш не кажувај никогаш“.

Само десет проценти од локалното население сè уште го зборува својот јазик: тој се нарекува Ментонаск и е посебен дијалект што се учи во училиштата. Францускиот е сепак главниот, а Ментонаск се користи во руралните области и селата околу градот.

Без оглед на кој јазик ќе кажат, француските и светските медиуми со задоволство ќе го наречат Ментон „бисер на Франција“. Официјалниот туристички слоган на Ментон е „Мојот град е градина“.