Категории

За што сè може да се користи омекнувач за алишта

Љубителите на чистењето велат дека омекнувачот е алатка што секој мора да ја има во домаќинството, бидејќи нејзините цели се многу пошироки отколку едноставно омекнувањето на ткаенините во машината за перење. Многу луѓе сакаат мирис на омекнувач и го користат за чистење на многу работи во куќата, како и за прекривање на непријатни мириси во бањата.

Британската ѕвезда меѓу љубителите на чистењето, г-ѓа Хинч, користи омекнувач за чистење на мијалникот, а многумина го ставаат и во тоалетот за да мириса подобро, но има многу други начини на кои можете да го користите дома.

Еве осум начини на кои можете да користите омекнувачот во домот:

Радијатори
Многумина користат разреден омекнувач за чистење радијатори. Освен фактот дека добро ќе го исчистите радијаторот, бонусот е што мирисот на измиена алишта ќе се прошири низ целиот стан.

Прашина
Корисник на ТикТок, го покажа својот трик за бришење прашина на лајсни.
„Ставете малку омекнувач на ткаенината и избришете ги лајсни.те После тоа, на нив ќе се собира помалку прашина“ – објаснува таа.

Вц-школка
За да ја направите вашата вц-школа, а истовремено и целата бања, да мириса убаво, истурете една чаша омекнувач во тоалетот.
Омекнувачот ќе падне на дното, и секогаш кога ќе ја ослободите водата, бањата ќе шири пријатен мирис.

Врата
Откако слушна дека омекнувачот е добар за чистење радијатори, една жена се обиде да го искористи и на влезната врата. Резултатот ја воодушеви.
Вратата по миењето беше како нова, и покрај тоа, мирисаше убаво.

Перници
Корисник на ТикТок по име Мина покажа како користи мешавина од неколку производи за чистење за да направи спреј што ќе ги освежи нејзините перници. За време на миењето во машината измешала два вида омекнувач со засилувач на мирис, додала вода и ставала сè во спреј, а потоа добро протресила за да се комбинираат течностите. Тогаш таа едноставно ги испрска перниците, кои потоа одеднаш станаа посвежи.

Ароматични дифузери
Наместо да купувате нови секој пат кога ќе завршат вашите ароматични дифузери, обидете се да истурите мешавина од омекнувач и вода во нив.
Корисник на TikTok, советува дека нејзината соба сега мириса божествено.

Чистење решетки на рерна
Секој е болен кога треба да ги исчисти решетките од рерната на која согорувала маснотијата, но омекнувачот може да помогне дури и таму.
Потопете ги решетките во мешавина од топла вода и омекнувач, а потоа извадете ги по некое време. Маснотијата тогаш ќе биде многу полесна да се отстрани.

Теписи
Можеби дури и не сфаќате колку се валкани теписите додека не ги натопите во када. Додавањето омекнувач може да им помогне да останат сјајни и меки по миењето. За да се постигне целосен ефект, љубителите на чистењето советуваат да ги перете во бања, а потоа да ги триете со омекнувач, пред да ги оставите потопени уште 30 минути.