Категории

За сите на кои им е смачено од хотелски одмори, сега можат да летуваат во СТАРА ДИГАЛКА – КРАН

Ако се плашите од височина, хотелот „Фаралда“ со соби на висина од 50 метри над земјата веројатно не е за вас. Но, ако панорамските погледи и уникатните искуства се вашата чаша чај, тогаш ова место е идеално за вас.

Хотелот „Фералда“ во Амстердам е несомнено еден од најоригиналните во светот.

Но, како стариот кран стана хотел?

Имено, архитекти од голем број холандски компании донеле одлука да се соберат и да направат нешто во врска со стариот и огромен кран тежок 250 тони и висок околу 50 метри. Стариот поморски кран беше квалификуван како еден од највисоките и најстарите механички конструкции во светот. Целиот проект беше прегледан со многу скептицизам и неверување. Сепак, тимот експерти, и покрај лошите прогнози, ја презедоа задачата да го трансформираат стариот кран во луксузен хотел. Проектот воопшто не беше лесен и тимот мораше да излезе со нови темели поради фактот што старото пристаниште веќе не беше доволно силно. Програмерите потрошиле околу милион долари за изградба на секоја соба, бидејќи идејата беше секој стан да ротира како ветер. Изградбата траеше три години, а кранот конечно беше претворен во хотел „Фаралда“.

Од далечина, хотелот изгледа како и секој друг градежен кран, но тој всушност е место каде индустриската естетика го исполнува луксузот. И покрај својата необична локација, хотелот може да се пофали со три луксузни апартмани, секој лоциран на различно ниво од 35 и 50 метри висок.
Просториите во „Фаралда“ ротираат заедно со кран, во зависност од временските услови.

– Кога дува ветер, хотелот се врти, па погледот се менува – велат менаџерите на хотели.

Секоја соба во хотелот има своја бања со тоалет, ТВ, Wi-Fi, како и греење и ладење. Лифтот во хотелот, односно кранот, води до самиот врв, каде има џакузи во кое можат да уживаат сите гости на хотелот. Најхрабрите можат да пробаат скокање со банџи од врвот на кран, што е дополнителна услуга што гостите можат да ја резервираат при резервација на соба.

Прегледи:
208
Објавено на:
20.07.2021