Категории

За зајакнување на имунитетот децата во Сибир туширајќи се со студена вода на минусни температури

(ВИДЕО) Воспитувачите за туширањето со мраз имаат одобрение од родителите. Тие велат дека повеќето од нив се согласуваат на овој метод и дека не принудуваат никого да го испрати своето дете снегот по гаќи.

Децата во државната градинка во Краснојарск, Сибир, ја соблекуваат долната облека и потоа излегуваат надвор на снегот, каде се потопенуваат во мраз вода. Можеби звучи грубо, но ова е дел од нивната едукативна програма за која се верува дека ги одржува здрави и запира бројни инфекции.

„Малите „моржови“ први се загреаа во сауната, а после тоа следуваше традиционалниот туш со ладна вода“ – рече портпаролот на одделот за образование во Краснојарск, како што објави Дејли меил.

 

Прегледи:
59
Објавено на:
24.01.2021