Категории

За зајакнување на косата и спречување на опаѓањето – Главни состојки во исхраната кои помагаат

Многу жени се соочуваат со опаѓање на косата во периодот на транзиција, но причините за губење на косата можат да бидат различни – хормонална нерамнотежа, генетски фактор, бременост, неодамнешно опоравување од вирусна инфекција, лоша исхрана, недостаток на витамини.

Сето ова може да доведе до опаѓање или проретчување на косата, а за да се реши овој проблем потребни ни се протеини, витамини А, Ц и Е, фолна киселина, железо и омега 3 масни киселини, па затоа се препорачува да јадете јајца, зелен лиснат зеленчук. , јаткасти плодови, свежо овошје.

Индискиот нутриционист Пуја Махиа ја открива тајната за раст, волумен и обновување на косата – треба да консумирате 3 магични состојки за да ја направите косата сјајна. „Не можеме многу да ги промениме годините и генетиката, но дефинитивно можеме да ја промениме исхраната! – истакнува нутриционистот. Еве 3 намирници кои ќе бидат прекрасен лек за вашата коса:

1. Амла – Природно богата со витамин Ц, амлата може да направи чуда за здравјето на вашата коса. Го стимулира производството на колаген, протеин кој помага да се заменат мртвите клетки на косата со нови клетки и ја прави косата погуста и подолга со додавање волумен. Можете да добиете прав од бобинки од амла во продавниците за здрава храна.

2. Ленено семе – Ако ги вклучите овие неверојатни семиња во вашата исхрана, вашата коса дефинитивно ќе се зајакне. Само две лажици ленено семе ќе ви дадат одлична доза на омега 3 масни киселини. Лененото семе, исто така, помага во зајакнување на фоликулите на косата и промовира побрз раст на косата. Постојат неколку истражувања кои докажуваат дека помагаат кај тенка и ретка коса, како и дека косата ви расте побрзо. Можете да консумирате ленено семе во смути, со јогурт, во салати или колачи.

3. Листови кари – можете да ги купите во подобро снабдени продавници за здрава храна, а можете да ги користите во оброците секој ден наместо ловоров лист. Содржи бета каротен како и витамин Е кој може да ја направи вашата коса посилна и посјајна. Нутриционистот Пуја Махија открива дека листовите од кари можат дури и да го одложат или намалат појавувањето на седата коса.