Категории

Зачинето поховано пилешко: Крцкав вкус кој не се заборава! (РЕЦЕПТ)

Подгответе го пилешкото на овој начин и уживајте во магијата на вкусот!

Состојки:

 • 50 гр брашно
 • 100 гр презла
 • 1 лимон
 • рака сечкан магдонос
 • 1 јајце
 • 4 филети пилешки прсти
 • масло

Подготовка:

 • Помешајте го брашното и презлата со половина од исечканиот магдонос и изренданата кора од лимон.
 • Во друг сад изматете ги јајцата и посолете и побиберете.
 • Пилешките гради ставете ги во смесата со презлата, па во јајцата и повторно во презлата.
 • На загреано масло, поховајте го пилешкото на мала температура, сѐ додека не добие златна боја од двете страни.
 • Послужете топло и одозгора ставете го останатиот исечкан магдонос.
Прегледи:
1157
Објавено на:
04.09.2019