Категории

Здрав појадок кој го топи салото – Подготвувајте го навечер и јадете го наутро

Веќе е добро познато дека појадокот е најважниот оброк во денот бидејќи обезбедува енергија за почетокот на денот и нормалното функционирање на телото, а се што ќе јадете за појадок ќе го потрошите до крајот на денот.

Затоа е одлично да земате храна рано наутро што ќе ви помогне дигестивниот тракт да работи подобро и побрзо. Бидејќи во цревата, клучот за здравјето и витката линија. Една опција е да направите мешавина или коктел што ќе му обезбеди на вашето тело сите потребни хранливи материи за да бидете здрави и слаби.

Овој вид појадок ќе го исчисти телото од токсини, ќе го поправи проблемот со цревата и варењето и ќе ви овозможи да изгубите три до пет килограми масни наслаги за еден месец, особено нездравите на стомакот.

СОСТОЈКИ:

  • 300 мл јогурт со малку маснотии или кефир
  • 1 лажичка мелено ленено семе
  • 1 лажичка какао во прав
  • 2 лажички овесна каша
  • 5-7 сливи

ПОДГОТОВКА:
Овој појадок се подготвува навечер за следниот ден.

За почеток, истурете еден децилитар врела вода врз сливите и оставете десет минути во покриен сад. Во сад ставете овесна каша, мелено ленено семе и какао, прелијте со јогурт или кефир и добро измешајте. Исечете ги натопените сливи на мали парчиња или користете блендер за да направите каша од нив и додадете ги другите состојки во готовата смеса. Ставете го во фрижидер и наутро уживајте во вкусен и многу здрав појадок.

Пријатно!