Категории

Зелено смуди на повеќе начини – појадок од блендер! (РЕЦЕПТ)

Зелениот зеленчук е богат со витамини, минерали, влакна и аминокиселини. Тоа е се што ни е потребно за здравје. Редовното консумирање на зелен кашест сок на многумина им донело многубројни здравствени бенефити. 

Зелените смуди и зелените цедени сокови се најквалитетната исхрана за нашите клетки. Затоа тие се одличен додаток во секоја исхрана: вегетаријанска, веганска или класична.
Рецептите се многубројни, а неколку од нив можете да ги погледнете во прилог.

Чоколадно „фрапе“ со спанаќ
– 1 голема банана
-150-200 грама свеж спанаќ
-2 урми
-1 чаша боровница
-1 лажичка какао во прав
-1,5 чаши вода

Манго smoothie
-2 помали јаболки
-1/2 манго
-2 портокали
-1 чаша вода
-2 раце спанаќ

Тропско smoothie
-1 голема банана
-1 филџан ананас
-1.5 филџан блитва
-2 портокали
-1 чаша вода