Категории

Зимска диета: За 3 дена симнете ги вишокот килограми и истовремено зајакнете го имунитетот

Нутриционистите советуваат пред почетокот на диетата да купите мед со проверен квалитет, а предност им се дава на темните видови на мед. Ако ја следите оваа диета, можете да изгубите 2 до 3 килограми за само 3 денови. 

Прв ден

Појадок: 2 сварени жолчки помешајте ги со лажичка мед. Со оброкот пијте и чај со лимон или кафе (без шеќер).

Ручек: 100 г сирење + 50 г обарен морков + 50 г обарена брокула + 50 г обарен карфиол. Сето ова измешајте го во блендер и направете крем. Додаток – чај или кафе со 1 лажичка мед.

Вечера: шолја бистра супа од зеленчук, кришка интегрален леб и 1 јаболко/круша/портокал.

Пред да легнете испијте чај со лимон.

Втор ден

Појадок: исто како првиот ден.

Ручек: Направете крем од едно меко варено јајце, лажичка мед и 100 г младо сирење. Со оброкот пијте и чај со лимон или кафе.

Вечера: 150 г риба или пилешки филети, мала чинија салата од зеленчук и чај со лимон.

Трет ден

Појадок: исто како првиот ден + едно јаболко.

Ручек: 50 г сирење, кришка ржен леб и чинија свеж зеленчук со сок од лимон.

Вечера: 300 г обарен зеленчук, едно меко варено јајце и шолја чај со една лажица мед.

Напомена: Секој ден задолжително изедете половина лимон.

Прегледи:
331
Објавено на:
25.01.2019