ЗОО Скопје со уште еден нов жител: Запознајте ја лавицата Акети од Берлин!

12-годишната лавица пристигна во Скопје пред пет денови и веќе се прилагодува на животот во нашата Зоолошка. За неколку месеци друштво ќе и прави и лавот кој треба да пристигне од Софија. 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Skopje ZOO (@zoo_skopje) on


Директорот на Зоолошка градина Скопје, Ѓорги Галетановски најавува и проширување на животинското царство од септември со уште еден лав од Софија, а истакнува дека се во преговори да добијат и бел сибирски лав од некоја европските зоолошки градини.

Извор: СДК.МК
Коментари

[fbcomments]