Категории

Зошто Џинот е еден од најздравите алкохолни пијалаци?

Драги љубители на џин, гордо наздравувајте со вашите чаши – се чини дека џинот, пијалок обожуван уште од осумнаесеттиот век, доаѓа со низа придобивки за нашето здравје.

За почетници, тоа е алкохолен пијалок добиен од плодови од смрека или бор, а ако не сте го чуле терминот „смрека како аптека“, тоа е многу здрава „супер храна“ позната по своите лековити својства, па токму затоа во средниот век често се користи во медицината. Но, она што особено може да ве изненади е фактот дека џинот, покрај тоа што е малку калоричен, доаѓа со низа придобивки за нашето здравје и убавина, па следниот пат кога некој ќе ви каже дека џин не е најдобриот пијалок во светот, гордо расправајте се со една од следниве пет ставки:

Погоден е дури и ако сте на диета
Не грижете се за вашата линија. Според Лајвстронг, џинот е еден од најмалку калоричните алкохолни пијалоци со 97 калории по чаша. Бобинки од смрека преземаат акција со зголемување на бројот на ензими кои ја разградуваат вашата храна и помагаат при варењето на храната. Од друга страна, ова не важи за популарниот џин и тоник, па затоа внимавајте со кои сокови го мешате.

Се бори против болести на црниот дроб и бубрезите
Благодарение на боровите дрвја, џинот помага да се спречи задржување на водата во организмот дозволувајќи да истекува повеќе вода од кој било друг алкохол. Со други зборови, сите оние токсини и бактерии што ги консумирате кога пиете алкохол полесно се исфрлаат од вашиот систем на овој начин.

Исто така е добар за вашите коски
Ако страдате од болка во зглобовите или коските, ќе ми биде драго да чуете како борот може да послужи како ефикасен третман против хронична болка и воспаление, како што е артритисот. Тука ни доаѓа популарниот бабински рецепт за суво грозје натопено во џин, кое можете да го чувате во тегла, а само неколку такви бобинки суво грозје на ден ќе решат низа непријатни проблеми.

Повеќе антиоксиданти – помалку брчки
Иако не ве советуваме (барем официјално) да ја замените вашата омилена крема против брчки со шише џин, боровите дрвја се полни со антиоксиданти, што значи дека тие промовираат регенерација на клетките во вашето тело, постигнувајќи нежен и поздрав изглед на кожата .

Ви го продолжува животот
Бобинките од смрека содржат флавоноиди кои се одлични за спречување на срцеви заболувања и подобрување на циркулацијата на крвта за време на стареењето. Сепак, ова не значи дека секоја чаша ќе ви го продолжи животот уште повеќе, бидејќи претерувањето ќе има спротивен ефект.

Прегледи:
916
Објавено на:
15.04.2021